Anetavle for Bjarne Lyders Pedersen
 
 
Proband
1Bjarne Lyders Pedersen  
 
2. generation / Forældre
2Knud Aage Pedersengdr Solvadgård; Solrød (mellem 1950 og 1990)* 28 okt 1910 Bjæverskov
† 14 maj 1990 Solrød
3Valborg Lyders Larsen * 16 apr 1919 Gørslev
† 28 maj 1999 Solrød ( RASK) Køge
 
3. generation / Bedsteforældre
4Jørgen Frederik Pedersengårdejer matr 8a Bjæverskov (mellem 18 jan 1891 og 29 jun 19* 22 jun 1872 matr. 8 Bjæverskov
† 25 nov 1949 Bjæverskov
5Kirsten Jensen * 30 jan 1886 Gørslev
† 1 nov 1980 Bjæverskov Køge sygehus
6Lars Lyders Larsengårdejer; matr. 12 Gørslev kro; Gørslev og Vollerslev (melle* 16 sep 1871 Gørslev
† 14 mar 1947 Østermarksgård Gørslev
7Karen Marie Pedersen * 31 aug 1876 Tvedgården; Hejnerup; Sædder; Bjæverskov herre
† 17 feb 1949 Gørslev
 
4. generation / Oldeforældre
8Peder Nielsengmd Bjæverskov; Krogsbækgård matr nr 8 (mellem 5 sep 1840 og* 30 jun 1805 Gørslev
† 17 aug 1875 Bjæverskov
9Ane JørgensenKrogsbækgård matr. 8 Bjæverskov (mellem 1875 og 18 jan 1891)* 12 sep 1836 Vollerslev
† 16 mar 1926 Bjæverskov
10Niels Jensenhusmand ; indsidder Gørslev matr 31a(32a) (1916)* 9 jun1846 Nyvang ; Gørslev
† 13 apr 1917 Haslev sygehus
11Maren Jensen * 22 okt 1855 Gørslev
† 19 dec 1947 Gørslev overdrev
12Lars Larsengdr Kastaniegården matr 2a Bøgede; Gørslev og 3b Kongsted; K* 22 nov 1830 Bøgede; Gørslev
† 6 apr 1901 Gørslev
13Ane Jensen * 1 maj 1846 Gørslev
† 14 feb 1918 Bøgede; Gørslev
14Jens Pedersengmd Tvedgården matr 6a-5b; Hejnerup; Sædder sogn (mellem 187* 14 aug 1837 Tvedgården; Hejnerup; Sædder
† 19 aug 1909 Hejnerup; Sædder
15Ane Sophie Larsen * 3 nov 1843 Eskildstrup; Munke Bjergby sogn
† 28 feb 1923 Hejnerup; Sædder
 
5. generation / Tip-oldeforældre
16Niels Pedersenhusmand Fikindtehuset Gørslev (1801)* 1777 Fikintehuset; Gørslev
† 14 feb 1819 Gørslev
17Johanne Larsdatter * ca. 1774 Slåenshuset; ?
† 8 okt 1815 Gørslev
18Jørgen Jensengmd Horsemosegård matr 6a Vollerslev* 15 nov 1804 Gummersmark; Bjæverskov
† 28 feb 1890 Vollerslev
19Maren Sørensdatter * 1806 Gummersmark; Bjæverskov
† 21 okt 1846 Vollerslev
20Jens Pedersendaglejer Terslev* 30 okt 1817 Ulstrup markhus; Terslev; Sorø
† 5 dec 1902 Slimminge fattiggård
21Ellen Nielsdatter * 8 jan 1817 Ørslev
† 4 maj 1849 Nyvang; Gørslev
22Jens Peder Johansenhusmand Gørslev* 8 mar 1825 Vollerslev
† 19 jan 1912 Gørslev
23Kirsten Nielsdatter * 5 feb 1824 Bjæverskov
† 26 sep 1883 Gørslev
24Lars Larsengmd Bøgede matr 2 a* 1779 Bøgede; Gørslev
† 25 aug 1857 Gørslev
25Mette Davidsdatter * 28 okt 1808 Kværkeby; Sorø
† 1 feb 1871 Bøgede; Gørslev
26Jens Hansenfæstegmd Kallehavegård matr. nr 5a; Gørslev* 3 feb 1803 Gørslev
† 27 jul 1880 Gørslev
27Sofie Johannesdatter * 1806 Gørslev
† 11 jul 1884 Gørslev
28Peder Jensengmd Tvedgården matr 6a-5b; Heinerup; Sædder (mellem 1840 og* 22 aug 1809 Hejnerup; Sædder
† 30 apr 1886 Hejnerup; Sædder
29Karen Christensdatter * 5 maj 1807 Klippede; Nordrup sogn
† 13 nov 1866 Tvedgården; Hejnerup; Sædder
30Lars Hansengmd Rude-Eskildstrup; Munke Bjergby* 1810 Eskildstrup; Munke Bjergby
† 22 feb 1866 Eskildstrup; Munke Bjergby;
31Ane Christiansdatter * 1803 Eskildstrup; Munke Bjergby
† 8 apr 1879 Eskildstrup; Munke Bjergby
 
6. generation / Tip-2 oldeforældre
32Peder NielsenSlimminge (mellem 1774 og 12 aug 1779)* ca. 1739 Gørslev
† apr 1779 Fikintehuset; Gørslev
33Margrethe Jørgensdatter * 1743 Kongsted; Kværkeby
† 1802 Gørslev
34Lars Pedersengmd Slimminge (1766)* ca. 1740
† 1787 Slaaenshuset; Gørslev
35Maren Jensdatter * ca. 1736 - † efter 1801
36Jens Jørgensengmd Kragemosegaard matr 5 Gummersmark; Bjæverskov (30 okt 18* 1768 Terslev
† 24 aug 1843 Gummersmark; Bjæverskov
37Karen Pedersdatter * ca. 1779-81 Bjæverskov
† 5 aug 1847 Gummersmark; Bjæverskov
38Søren Olsengmd Gummersmark; matr nr 4 Hestehavegård (31 dec 1825)* ca. 1769 Gummersmark; Bjæverskov
† 29 dec 1825 Gummersmark; Bjæverskov
39Maren Jensdatter * 1776 Vollerslev
† 1813 Gummersmark; Bjæverskov
40Peder Jensenhusmand Lundehuset ; Ulstrup Markhuus; Terslev (mellem abt 1* 1762 Ingelstrup
† 28 sep 1829 Ulstrup
41Marie Jensdatter * ca. 1788 København
† 18 okt 1855 Ulstrup hospital
42Niels Anderseninsidder i Storgaardshus; Aarløse; Terslev og Ørslev* 1782 Gørslev
† 12 okt 1833 Aarløse; Terslev; Ringsted; Sorø
43Birthe Hansdatter * 1781 Aarløse; Terslev
† 14 jun 1850 Aarløse; Terslev
44Johan Frederiksentjener på Juellund (1827)* 19 aug 1799 Vasehuset; Terslev
† 16 apr 1879 Gørslev
45Karen Jørgensdatter * 31 jan 1802 Vollerslev
† 23 apr 1874 Gørslev
46Niels Olsenfæstegårdmand matr 14; Bjæverskov (29 sep 1820)* 1773 Lidemark
† 18 jun 1835 Bjæverskov
47Maren Pedersdatter * 1781 Bjæverskov
† 15 feb 1867 Bjæverskov
48Lars Lydersenfæstegårdmand Bøgede matr 2 a; Gørslev (17 aug 1765)* 1745 Bøgede; Gørslev
† 29 maj 1825 Bøgede; Gørslev
49Kirsten Jørgensdatter * fra 1743 til 1754 Slimminge
† 18 sep 1831 Bøgede; Gørslev
50David Larsengmd Truelsskovgård matr nr 28 Kværkeby (mellem 29 dec 1798 o* 13 sep 1761 Kværkeby; Sorø
† 6 apr 1840 Kværkeby; Sorø
51Lisbeth Knudsdatter * ca. 1763 Kværkeby; Sorø
† 14 okt 1842 Kværkeby; Sorø
52Hans Sørensenfæstegmd Kallehavegård matr. 5a Gørslev (fra 22 jun 1768 til* 1745 Hejnerup; Sædder
† 12 feb1827 Gørslev
53Johanne Jensdatter * o. 1766 Nordtoftegård matr 17 Gørslev
† 1 jun 1851 Gørslev
54Johannes Pedersenfæstegmd Ryttergård matr nr. 9 a Gørslev (fra 1 jan 1771 til* ca. 1737 Gørslev
† 14 apr 1821 Gørslev
55Mette Hansdatter * 1773
† 2 nov 1840 Gørslev
56Jens Peitersenindsidder og daglejer i Skrosbjerg (mellem bef 1801 og 1 nov* 1771 Skrosbjerg; Vraaby
† 3 dec 1826 Hejnerup; Sædder
57Kirsten Pedersdatter * 1769 Skrosbjerg; Vraaby
† 18 sep 1853 Tvedgården; Hejnerup; Sædder
58Christen Pedersengmd Nordrupøster; Nordrupsogn (1801)* 1769 Nordrup
† 6 sep 1831 Ørslev overdrev
59Mette FriderichsdatterNordrup by; Nordrupøster sogn* 1773
† mellem 1845 og 1850 Ørslev
60Hans Mogensenindsidder husmand gmd Eskildstrup; Munke Bjergby* 1766 Eskildstrup; Munke Bjergby
† efter 1834 Munke Bjergby
61Dorthe Hansdatter * 1773
† 30 nov 1844 Eskildstrup; Munke Bjergby
62Christian Berthelsengmd Eskildstrup* 1767 Munke Bjergby; Sorø
† 31 aug 1831 Munke Bjergby
63Karen Pedersdatter * 1772 Munke Bjergby
† 10 maj 1846 Munke Bjergby
 
7. generation / Tip-3 oldeforældre
64Niels Pedersenindsidder Gørslev† 28 mar 1768 Gørslev
65Anna Nielsdatter † efter er 1768 Gørslev
66Jørgen Larsenhusmand Landevejshuset; Kongsted; Kværkeby sogn (mellem 14 f* 1712 Bøgede; Gørslev
† 1767 Kongsted
67Ødsle Kirstine Dinesdatter * mellem abt 1707 og 1711
† 1787 Bjæverskov
68Peder Larsen † før 1777
70Jens Hansenhusmand Gørslev† 1766 Gørslev
71Pedersdatter  
72Jørgen Jensengmd Kragemosegaard; matr nr 5 Gummersmark; Bjæverskov (22 de* ca. 1737 Ørslev
† 1799 Gummersmark; Bjæverskov
73Maren Sørensdatter * ca. 1746
† mar 1786 Gummersmark; Bjæverskov
74Peder Madsengmd Bjæverskov Tingbjerggård matr 10* ca. 1752 Bjæverskov
† 24 jul 1826 Bjæverskov
75Karen Rasmusdatter * ca. 1759
† feb 1798 Bjæverskov
76Ole Nielsen Knagefæstegmd; Gummermark; matr 4a Hestehavegård (mellem abt 1740* ca. 1715
† mar 1769 Gummersmark; Bjæverskov
77Maren Sørensdatter * mellem abt 1736 og 1739 Lidemark; Lellinge
† 1786 Gummersmark; Bjæverskov
78Jens Jensenfæstegmd; Duenæsgård matr nr 5a Vollerslev* 1744 - † 1798 Vollerslev
79Johanne Jensdatter * ca. 1739
† 12 nov 1823 Vollerslev
80Jens Olsenfæstegmd gaard nr 3 Ingelstrup; Sædder (fra 7 jul 1755 til 1* 1728 Ingelstrup; Sædder
† mar 1792 Tollerød
81Karen Olsdatter * ca. 1737
† nov 1770 Ingelstrup; Sædder
84Anders Ibsenhusmand og daglejer Gørslev* ca. 1727 - † 1800 Gørslev
85Ane Pedersdatter * ca. 1741 - † 1791 Gørslev
86Hans Olsenfæstegmd Aarløse matr 6a; Terslev; Ringsted; Sorø (mellem 31* 1757 Ørslev
† 17 maj 1829 Aarløse
87Ellen Ingvorsdatter * 1745 Aarløse; Terslev
† 1802 Aarløse
88Frideric Christian Johansenindsidder Levetofte; Øde Førslev k; Ringsted; Sorø (1795-179* 1768 Ulse sogn; Fakse herred; Præstø amt
89Anne Pedersdatter * 10 maj 1767 Øde Førslev k; Ringsted; Sorø
† 28 feb 1849 Lidemark
90Jørgen Pedersenhusmand m jord Skieldbækhuset matr 48 Gørslev (1831)* ca. 1761 ?
† 19 feb 1831 Skieldbækhuset Vollerslev
91Maria Mikkelsdatter * ca. 1770 Vollerslev
† 26 jun 1850 Vollerslev
92Ole Pedersenhusmand Lidemark* mellem abt 1725 og 1738
† 1806 Lidemark
93Else Nielsdatter * ca. 1748
† 1785 Lidemark
94Peder Sørensengmd matr. 9 Pilebækgaard; Bjæverskov (mellem 10 feb 1779 og* 1753 Gørslev
† 4 sep 1831 Bjæverskov
95Kirsten Hansdatter * ca. 1751 Bjæverskov
† 1813 Bjæverskov
96Lyder Jørgensenfæstegmd Bøgede matr 2a ; Gørslev; Bjæverskov; Præstø (melle* 1705 Havdrup; Tune; Roskilde
† 10 jun 1784 Bøgede; Gørslev; Bjæverskov; Præstø
97Birgitte Larsdatter * 1718 Gørslev
† jul 1770 Gørslev
98Jørgen Hansensmed og husmand Slimminge (mellem 10 sep 1739 og 30 apr 1777* ca. 1709
† 1789 Slimminge
99hustru † ca. 1760
100Lars Larsenskrædder Kværkeby (1759)* 1736 Kværkeby
† efter er 1805
101Mette Olsdatter * ca. 1717
† 1805 Kværkeby
102Knud Jørgensenhusmand og væver* ca. 1722 Kværkeby; Sorø
† efter er 1800
103Marie Hansdatter * mellem 1716 og 1723
† mar 1795 Kværkeby; Sorø
104Søren Larsenfæstegårdmand Hejnerup og Ertebjerggård; matr 10a Gørslev* 1707 Hejnerup; Sædder
† mar 1762 Gørslev
105Mette Pedersdatter * 1718 Kæderup; Tureby
† 1797 Gørslev
106Jens Johansenfæstegmd Nordtoftegård matr 17 Gørslev (mellem 30 nov 1765 o* ca 1736
† 6 jul 1788 Nordtoftegaard; Gørslev
107Dorthe Pedersdattergårdbeboerske Nordtoftegård matr 17 Gørslev* ca 1740 Gørslev
† 18 maj 1830 Nordtoftegaard Gørslev
108Peder Johansenfæstegmd nr 9 Ryttergaard Gørslev* 1705 - † 1775 Gørslev
109Anne Nielsdatter * ca. 1704 Gørslev
† 1784 Gørslev
112Peiter Sørensenfæstegmd gaard nr 7 matr 8 Skrosbjerg; Vraaby sogn under Bre* 1745 Tågerup; Sdr. Dalby; Fakse herred; Præstø amt
113Maren Jensdatter * 1745 Skrosbjerg; Vraaby; Bjæverskov herred; Præstø amt
† 1807 Skrosbjerg; Vraaby
114Peder Jensenfæstegmd matr 3 ; Skrosbjerg; Vraaby sogn (mellem 20 jun 176* 1733 Skrosbjerg; Vraaby
† 1800 Skrosbjerg; Vraaby
115Margrete Clemensdatterfæstegaard matr 3; Skrosbjerg; Vraaby (17 maj 1805)* 1742 Vraaby
† efter 1801
116Peder Jørgensenfæstegmd matr 10; Nordrupøster by (8 apr 1758)* mellem 1729 og 1734
† 14 dec 1814 Nordrup
117Anna Christensdatter * mellem 1731 og 1739
† 10 maj 1811 Nordrup
118Friderich Friderichsenfæstegmd matr 2 ; Klippede; Nordrupøster sogn (mellem 16 jun* mellem ca 1737 og 1741
† 31 jul 1818 Klippede; Nordrupøster sogn
119Anna Pedersdatter * mellem ca; 1735 og 1737
† 23 sep 1821 Klippede
120Mogens  
122Hans Hansengmd Rude Eskildstrup; Munke bjergby* ca 1723 - † før 1801
123Karen Nielsdatter * ca 1745
124Berthel Pedersengmd Munke Bjergby* ca. 1718 Munke Bjergby
† 1792 Munke Bjergby; Sorø
125Kirsten Sørensdatter * ca. 1723
† 1807 Munke Bjergby; Sorø
126Peder Jørgensen † 1772
127Kirsten Pedersdatter  
 
8. generation / Tip-4 oldeforældre
132Lars Nielsenfæstegårdmand Kastaniegården matr nr 2a Bøgede; Gørslev (mel* ca. r. 1685 Bøgede; Gørslev
† 1738 Bøgede; Gørslev
133Cidse Pedersdatter * 1691 Kongsted; Kværkeby
† ca. 1738 Gørslev
134Dines Christensenhusmand Kongsted (14 feb 1741)† efter 1741
135Dines hustru † 1758 Kongsted
136Lars  
142Peder  
144Jens  
145fru Jens † 1795 Gummersmark; Bjæverskov
148Mads Pedersengmd Tingbjerggård matr 10 Bjæverskov* ca 1707
† 1787 Bjæverskov
149Karen Nielsdatter † 1775 Bjæverskov
150Rasmus Nielsengmd matr 5 Bjæverskov* 1715 - † 1777 Bjæverskov
151Anna Hansdatter * ca. 1727
† 22 feb 1795 Bjæverskov
152Niels KnageGummersmark 
153Ellen  
154Søren Rasmussengmd gård nr 11 Lidemark (1736)† 1767 Lidemark
155Karen Jørgensdatter † 1751 Lidemark
158Jens  
159Maren Gregersdatter * ca. 1700
† 1783 Klippede
160Ole VilladtzenIngelstrup (mellem 1722 og 1762)* 1696 Høsten by
† 1762 Ingelstrup
161Maren Christensdatter * 1693 Ingelstrup
† 1787 Tureby
172Ole HansenØrslev 
173Birthe Andersdatter  
174Ingvar Nielsenfæstegårdmand matr 8a Kildegaard; Aarløse by; Terslev; Rings* 1714 Kværrede; Terslev
† 1778 Aarløse; Terslev
175Lisbeth Pedersdatter * 1720 Kværrede; Terslev
† nov 1757 Aarløse
176Johan Jacob Corellskomager Nielstrup; Ulse sogn; Fakse herred; Præstø amt (176* 1738 Landsgrav
† mellem aft 1771 og bef 1787 Øde Førslev; Ringsted; So
177Maren Hansdatter * 1734 Vester Egede; Tybjerg; Præstø
† 1803 Nielstrup; Ulse sogn; Fakse herred; Præstø amt
178Peder Jensenindsidder Førslev* 1722 Øde Førslev ; Ringsted; Sorø
† 1787 Øde Førslev
179Kirsten Jensdatter * mellem 1713-1719
† 1805 Terslev
180Peder * abt. 1746 Vollerslev
181fru Peder * ca. 1750 Vollerslev
182Michel Steffensenhusmand og skrædder Vollerslev* ca. 1721 Sædder?
† 30 apr 1805 Vollerslev
183Karen Jensdatter * ca. 1735
† 1808 Vollerslev
188Søren Larsen
  (= Ane nr: 104)
fæstegårdmand Hejnerup og Ertebjerggård; matr 10a Gørslev* 1707 Hejnerup; Sædder
† mar 1762 Gørslev
189Mette Pedersdatter
  (= Ane nr: 105)
 * 1718 Kæderup; Tureby
† 1797 Gørslev
190HansNordrup 
192Jørgen Nielsenfæstegmd Havdrup; Tune; Roskilde (mellem bef 1682 og 1730)* ca. 1646
† 18 apr 1730 Havdrup; Tune; Roskilde
193Mette Christoffersdatter * 1676 Havdrup; Tune; Roskilde
† 27 dec 1727 Havdrup; Tune; Roskilde
194Lars Nielsen
  (= Ane nr: 132)
fæstegårdmand Kastaniegården matr nr 2a Bøgede; Gørslev (mel* ca. r. 1685 Bøgede; Gørslev
† 1738 Bøgede; Gørslev
195Cidse Pedersdatter
  (= Ane nr: 133)
 * 1691 Kongsted; Kværkeby
† ca. 1738 Gørslev
200Lars skræderskrædder Kværkeby* ca. 1701 - † efter 1771
202Ole  
204Jørgen Jonassensmed Kværkeby* 1690 Kværkeby; Sorø
† maj 1761 Kværkeby; Sorø
205Karen Hansdatter † 2 feb 1738 Kværkeby; Sorø
206Hans  
208Lars Pedersenfæstegårdmand Hejnerup; Sædder* ca. 1676 Ringsbjerg; Sædder
† sep 1730 Hejnerup; Sædder
209Margrethe Hansdatter * 1671 Hejnerup; Sædder
† okt 1730 Hejnerup; Sædder
210Peder Mortensenfæstegmd Kæderup; Tureby sogn (1712)* 1691 Kæderup; Tureby
† 1765 Kæderup; Tureby
211Ellen Pedersdatter * 1689 Ny Tureby
† 1760 Kæderup; Tureby
214Peder Johansen
  (= Ane nr: 108)
fæstegmd nr 9 Ryttergaard Gørslev* 1705 - † 1775 Gørslev
215Anne Nielsdatter
  (= Ane nr: 109)
 * ca. 1704 Gørslev
† 1784 Gørslev
218Niels LarsenKongsted (før 1690)* ca. 1660 Kongsted; Kværkeby
† 17?? Gørslev
219NN Pedersdatter * ca. 1664 - † 17?? Gørslev
224Søren Nielsen Bundefæstegmd. matr. 5a Tågerup under Bregentved (mellem 1737 og* 1714 Tågerup; Sdr. Dalby; Fakse herred; Præstø amt
† mar 1776 Kæderup; Tureby
225Karen Mikkelsdatter * 1714 Lidemark;
† maj 1782 Kæderup; Tureby
226Jens Erichsenfæstegmd gaard nr 7 Skrosbjerg; Vraaby sogn under Turebyholm* 1712 Vraaby
† jun 1748 Skrosbjerg; Vraaby
227Bodil Rasmusdatter * 1716 Trundhjemshuset Vraaby
† efter er 1787 Vraaby
228Jens Hemmingsenfæstegmd Skrosbjerg; Vraaby* ca. 1698 Skrosbjerg; Vraaby
† 1739 Skrosbjerg; Vraaby
229Ingeborg Hansdatter * ca. 1704 - † 1736
230Clemmen Andersengmd Vraaby* ca. 1713
† feb 1796 Vraaby
231Kirsten Larsdatter * ca. 1723
† apr 1746 Vraaby
 
9. generation / Tip-5 oldeforældre
264Niels  
266Peder Bondefæstegmd Kongsted (1723)† ca. 1723 Kongsteed; Kværkeby
267Maren  
298Niels Povelsenindsidder hos Hans Nielsen i Bjæverskov (1762)† 1772 Bjæverskov
299fru Niels Povelsen  
300Niels Rasmussenfæstegmd Skulkerup; Bjæverskov sogn( Lellinge-Spanager-Taage† ca. 1745 Slimminge; Gørslev sogn
301Karen Frederichsdatter † 1720 Skulkerup; Bjæverskov
302Hans  
303nn  
308Rasmus Michelsengmd nr 11 Lidemark† 1725 Lidemark
309Margrethe Olsdatter  
320Willadtz Berthelsenfæstegmd Højsteengaard nr 3 ; Høsten; Sønder Dalby sogn (mel* 1664 Taagerup
† 1731 Høsten
321Anna Olsdatter * 1655 Haslev
† 1730 Høsten
322Christen Hemmingsenfæstegmd Algestrup (mellem 1701 og bef 1718)* ca. 1670
† før 1718 Algestrup
323Margrethe Jensdatters * ca. 1668
† 1730 Ingelstrup
348Niels IbsenKværrede skovhus; Terslev sogn; Ringsted herred; Sorø amt (c* ca. 1659
† 1723 Kværrede
349Anne Olufsdatter * ca. 1677
† 1743 Kværrede; Terslev; Ringsted; Sorø
350Peder RasmussenKværrede Terslev† efter er 1720
352Johan Friederich Corellrytter Næstved* ca. 1715 - † 1758 Næstved
353Anne Jacobsdatter * ca. 1720
† apr 1779 Næstved
354Hans Larsen Hvidindsidder og savskærer Vester Egede; Tybjerg; Præstø (1763)* 1700
† apr 1763 Vester Egede
355Ane Jensdatter * ca. 1695
† jun 1736 Vester Egede; Tybjerg; Præstø
356Jens JespersenØde Førslev* 1673 Øde Førslev
† 1748 Øde Førslev
357Karen Erichsdatter  
358Jens HansenAllenstofte (husmand) 
376Lars Pedersen
  (= Ane nr: 208)
fæstegårdmand Hejnerup; Sædder* ca. 1676 Ringsbjerg; Sædder
† sep 1730 Hejnerup; Sædder
377Margrethe Hansdatter
  (= Ane nr: 209)
 * 1671 Hejnerup; Sædder
† okt 1730 Hejnerup; Sædder
378Peder Mortensen
  (= Ane nr: 210)
fæstegmd Kæderup; Tureby sogn (1712)* 1691 Kæderup; Tureby
† 1765 Kæderup; Tureby
379Ellen Pedersdatter
  (= Ane nr: 211)
 * 1689 Ny Tureby
† 1760 Kæderup; Tureby
386Christoffer Jensengmd Havdrup; Tølløse gods (mellem bef 1660 og aft 1682)* ca. 1619
† 27 feb 1685 Havdrup; Tune; Roskilde
387Karen Nielsdatter * før 1642 Kildebrønde; Tune; Roskilde
† 19 jan 1694 Havdrup; Tune; Roskilde
388Niels
  (= Ane nr: 264)
  
390Peder Bonde
  (= Ane nr: 266)
fæstegmd Kongsted (1723)† ca. 1723 Kongsteed; Kværkeby
391Maren
  (= Ane nr: 267)
  
408Jonas Bergsmed Kværkeby* ca. 1666
† sep 1736 Kværkeby; Sorø
409Maren Jørgensdatter * 1664 Kværkeby; Sorø
† efter 1697
416Peder Madsengårdfæster Ringsbjerg by; Sædder sogn* ca. 1629
† 1689 Ringsbjerg; Sædder
417Karen * 16?? - † 1698 Sædder
418Hans Hansenfæstegmd; Hejnerup by; Sædder sogn (1701)* før 1645
† 1701 Hejnerup; Sædder
420Morten Pedersenfæstegmd; matr. 3; Kæderup by; Tureby sogn (mellem 1680 og 1* ca. 1655 Kæderup; Tureby
† ca. 1712 Tureby
421Inger Ingvordsdatter * ca. 1655 Skrosbjerg; Vraaby
† ca. 1695 Tureby
422Peder Rasmussenfæstegmd. ; gård nr. 1; Ny Tureby (mellem 1674 og abt 1682)* ca. 1650 Tureby
† efter er 12 sep 1697 Tureby
423Tyre Nielsdatter * ca. 1650
† efter er 17 apr 1712 Tureby
430Niels Larsen
  (= Ane nr: 218)
Kongsted (før 1690)* ca. 1660 Kongsted; Kværkeby
† 17?? Gørslev
431NN Pedersdatter
  (= Ane nr: 219)
 * ca. 1664 - † 17?? Gørslev
436Lars ? Nielsengmd Slimminge 
437Bodil  
438Peder  
448Niels Nielsen Bundefæstegmd. matr. 5 i Tågerup; Sdr. Dalby sogn (mellem 1706 og* 1672 Kæderup; Tureby; Fakse herred; Præstø amt
† 1728 Tågerup; Sdr. Dalby
449Margrethe Pedersdatterfæste matr. 5 i Tågerup; Sdr. Dalby sogn (mellem 1728 og 173* 1678 Tureby
† 1737 Tågerup; Sdr. Dalby
450Mikkel Nielsenfæstegmd.matr 2a; Ødemark by; Lidemark sogn (mellem 1715 og† 1766 Ødemark by; Lidemark
451Kirsten RasmusdatterØdemark by; Lidemark sogn* ca. 1675
† 1731 Lidemark
452Erich Hansen Smedsmed Skrosbjerg; Vraaby* ca. 1671 Skrosbjerg; Vraaby
† 1719 Skrosbjerg; Vraaby
453Anne Maria Jensdatter * ca. 1685
† 1721 Skrosbjerg; Vraaby
454Rasmus Pedersenhusfæster; husmand; Trundhjemshuuse* 1676 Tureby
† 1736 Vraaby
455Karen Christensdatter * ca. 1686
† maj 1721 Vraaby
456Hemming Pedersenfæstegmd gaard nr 6 Skrosbjerg; Vraaby (mellem 1687 og 1741)* 1664 Kæderup; Tureby
† 1741 Skrosbjerg; Vraaby
457Malene Madsdatter * 1670 Atterup; Øster Egede sogn
† 1712 Øster Egede k
 
10. generation / Tip-6 oldeforældre
533Anna Olsdatter  
601Dorethe Nielsdatter † nov 1703 Skulkerup; Bjæverskov
602Frederich  
603Maren Rasmusdatter † 1732 Lidemark
616Michel Pedersengmd Lidemark under Taagerødgaard† efter 1674 Lidemark
618Oluf Møllergmd gård nr 2 Hejnerup 
619Sidse * ca. 1630
† jan 1693 Hejnerup
640Berthel Villadsenfæstegmd Taagerup by gård nr. 5; Sønder. Dalby sogn (mellem* ca. 1630
† 1693 Høsten; Sønder Dalby
641Karen Lauridsdatter * ca. 1640 - † 1687 Høsten
642Oluf Olsenvæver Haslev* ca. 1618 Aarløse; Terslev
† 1654 Haslev
643Kirsten Mortensdatter * ca. 1615
† 1702 Sønder Dalby
644Hemming Pedersenfæstegmd? Algestrup; Sædder sogn 
645Johanne?  
646Jens Rasmussenfæstehusmand; Ringsbjerg; Sædder† før 1700 Ringsbjerg
647Maren * ca. 1642
† 1689 Ringsbjerg
696Jeppe Nielsenladefoged Kværrede skovhus* 1614 - † 1696 Kværrede
697Ellen  
698Oluf PedersenKværrede† før 1698
699Karen † mellem 1707 og bef aug 1711
704Johan Corelltilknyttet rytteriet i 2. jyske rytterregiment ; måske tjene* ca. 1690
† mellem 1734 og 1735 Rhinlandet
705Anna Catharina * ca. 1694 Nederlandene?
† okt 1766 Slagelse; Slagelse; Sorø
708Lauritz Hansen Hvid * 1662 Vester Egede; Tybjerg; Præstø
† dec 1732 Vester Egede; Tybjerg; Præstø
709Maren Rasmusdatter † 1707 Vester Egede; Tybjerg; Præstø
710Jens Caspersen?  
712Jesper NielsenLevetofte; Øde Førslev 
713Dorothe JensdatterLevetofte; Øde Førslev* 13 feb 1631 Øde Førslev
752Peder Madsen
  (= Ane nr: 416)
gårdfæster Ringsbjerg by; Sædder sogn* ca. 1629
† 1689 Ringsbjerg; Sædder
753Karen
  (= Ane nr: 417)
 * 16?? - † 1698 Sædder
754Hans Hansen
  (= Ane nr: 418)
fæstegmd; Hejnerup by; Sædder sogn (1701)* før 1645
† 1701 Hejnerup; Sædder
756Morten Pedersen
  (= Ane nr: 420)
fæstegmd; matr. 3; Kæderup by; Tureby sogn (mellem 1680 og 1* ca. 1655 Kæderup; Tureby
† ca. 1712 Tureby
757Inger Ingvordsdatter
  (= Ane nr: 421)
 * ca. 1655 Skrosbjerg; Vraaby
† ca. 1695 Tureby
758Peder Rasmussen
  (= Ane nr: 422)
fæstegmd. ; gård nr. 1; Ny Tureby (mellem 1674 og abt 1682)* ca. 1650 Tureby
† efter er 12 sep 1697 Tureby
759Tyre Nielsdatter
  (= Ane nr: 423)
 * ca. 1650
† efter er 17 apr 1712 Tureby
774Niels Gregoriussenfæstegmd Kildebrønde gård nr 1 under Roskildebispen; sognefo* ca. 1616 Torslundelille; Tune; Roskilde
† 1698 Kildebrønde; Tune; Roskilde
775Kirsten * ca. 1599 Kildebrønde; Tune; Roskilde
† feb 1667 Kildebrønde; Tune; Roskilde
781Anna Olsdatter
  (= Ane nr: 533)
  
818Jørgen Pedersensmed Kværkeby* ca. 1624
† apr 1684 Kværkeby; Sorø
819Bente Byrrisdatter † jul 1684 Kværkeby; Sorø
836Hans  
840Peder Jensenfæstegmd. matr 3 Kæderup by; Tureby sogn (mellem 1640 og 167* ca. 1615 Kæderup; Tureby
† fra 20 jan 1673 til 21 dec 1673 Kæderup; Tureby
841Kirstenfæster matr 3 Kæderup; (mellem 1673 og 1680)* efter er 1620
† efter er 1679 Tureby
842Ingvord Pedersenfæstegmd Skroxbjerg; Vraaby sogn (mellem bef 1660 og bef 168† før 1688 Skroxbjerg; Vraaby sogn
843Kirsten  
844Rasmus Hansenfæstegmd. gamle Tureby; Tureby sogn (1674)* mellem 1610 og 1615
† efter er 1675 Tureby
845Ingeborg * ca. 1630
† efter er 1675 Tureby
846Niels nn  
847Ellen Holdensdatter * ca. 1618
† 1685 Sønder Dalby
860Lars ? Nielsen
  (= Ane nr: 436)
gmd Slimminge 
861Bodil
  (= Ane nr: 437)
  
862Peder
  (= Ane nr: 438)
  
896Niels Olsen Bundefæstegmd. matr. 4a Svinggården i Kæderup; Tureby sogn (melle* ca. 1635
† 1717 Kæderup; Tureby; Fakse herred; Præstø amt
897Kirsten Ibsdatter † mellem abt 1689 og 1690
898Peder Rasmussen
  (= Ane nr: 758)
fæstegmd. ; gård nr. 1; Ny Tureby (mellem 1674 og abt 1682)* ca. 1650 Tureby
† efter er 12 sep 1697 Tureby
899Tyre Nielsdatter
  (= Ane nr: 759)
 * ca. 1650
† efter er 17 apr 1712 Tureby
900Niels  
902Rasmus  
908Peder Rasmussen
  (= Ane nr: 898)
fæstegmd. ; gård nr. 1; Ny Tureby (mellem 1674 og abt 1682)* ca. 1650 Tureby
† efter er 12 sep 1697 Tureby
909Tyre Nielsdatter
  (= Ane nr: 899)
 * ca. 1650
† efter er 17 apr 1712 Tureby
912Peder Jensen
  (= Ane nr: 840)
fæstegmd. matr 3 Kæderup by; Tureby sogn (mellem 1640 og 167* ca. 1615 Kæderup; Tureby
† fra 20 jan 1673 til 21 dec 1673 Kæderup; Tureby
913Kirsten
  (= Ane nr: 841)
fæster matr 3 Kæderup; (mellem 1673 og 1680)* efter er 1620
† efter er 1679 Tureby
914Mads Pedersengmd kirkeværge Atterup; Øster Egede; Fakse. Præstø* ca. 1637 Øster Egede
† 1688 Atterup; Øster Egede; Fakse; Præstø
915Anne Christensdatter * ca. 1629
† 1685 Atterup; Øster Egede
 
11. generation / Tip-7 oldeforældre
1206Rasmus Michelsen
  (= Ane nr: 308)
gmd nr 11 Lidemark† 1725 Lidemark
1207Margrethe Olsdatter
  (= Ane nr: 309)
  
1280Villads Berthelsen * ca. 1595 - † før 1661
1282Laurids Nielsengmd Kielstrupgården; Sønder Dalby sogn† efter 1660 Kielstrupgården; Sønder Dalby sogn
1283Maren Lauridsdatter  
1284Ole OlsenAarløse; Terslev* ca. 1585
1285Inger Jensdatter * ca. 1585
1286Morten Vævervæver Haslev† efter 1654 Haslev
1287Maren Mortensdatter * ca. 1598 Jylland
† 1654 Haslev
1292Rasmus  
1416Hans Jensen Hvid * ca. 1614
† apr 1682 Præstehusene; Vester Egede; Tybjerg; Præstø
1426Jens Pedersen HolstØde Førslev† 23 feb 1663 Øde Førslev
1427Ellen ChristensdatterØde Førslev† 13 apr 1640 Øde Førslev
1508Hans
  (= Ane nr: 836)
  
1512Peder Jensen
  (= Ane nr: 912)
fæstegmd. matr 3 Kæderup by; Tureby sogn (mellem 1640 og 167* ca. 1615 Kæderup; Tureby
† fra 20 jan 1673 til 21 dec 1673 Kæderup; Tureby
1513Kirsten
  (= Ane nr: 913)
fæster matr 3 Kæderup; (mellem 1673 og 1680)* efter er 1620
† efter er 1679 Tureby
1514Ingvord Pedersen
  (= Ane nr: 842)
fæstegmd Skroxbjerg; Vraaby sogn (mellem bef 1660 og bef 168† før 1688 Skroxbjerg; Vraaby sogn
1515Kirsten
  (= Ane nr: 843)
  
1516Rasmus Hansen
  (= Ane nr: 844)
fæstegmd. gamle Tureby; Tureby sogn (1674)* mellem 1610 og 1615
† efter er 1675 Tureby
1517Ingeborg
  (= Ane nr: 845)
 * ca. 1630
† efter er 1675 Tureby
1518Niels nn
  (= Ane nr: 846)
  
1519Ellen Holdensdatter
  (= Ane nr: 847)
 * ca. 1618
† 1685 Sønder Dalby
1548Gregorius Vincentsengårdfæster Torslundelille (mellem 1606 og 1642/44)† ca. 1644 Torslundelille
1549Mette Nielsdatter  
1792Ole  
1793fru Ole  
1794Ib † før 1661
1795Ane  
1796Rasmus Hansen
  (= Ane nr: 1516)
fæstegmd. gamle Tureby; Tureby sogn (1674)* mellem 1610 og 1615
† efter er 1675 Tureby
1797Ingeborg
  (= Ane nr: 1517)
 * ca. 1630
† efter er 1675 Tureby
1798Niels nn
  (= Ane nr: 1518)
  
1799Ellen Holdensdatter
  (= Ane nr: 1519)
 * ca. 1618
† 1685 Sønder Dalby
1816Rasmus Hansen
  (= Ane nr: 1796)
fæstegmd. gamle Tureby; Tureby sogn (1674)* mellem 1610 og 1615
† efter er 1675 Tureby
1817Ingeborg
  (= Ane nr: 1797)
 * ca. 1630
† efter er 1675 Tureby
1818Niels nn
  (= Ane nr: 1798)
  
1819Ellen Holdensdatter
  (= Ane nr: 1799)
 * ca. 1618
† 1685 Sønder Dalby
1828Peder MadsenAtterup; Øster Egede* ca. 1613
† 1660 Atterup; Øster Egede
1829Birrete Lauridsdatter * ca. 1595
† 1685 Atterup; Øster Egede
 
12. generation / Tip-8 oldeforældre
2412Michel Pedersen
  (= Ane nr: 616)
gmd Lidemark under Taagerødgaard† efter 1674 Lidemark
2414Oluf Møller
  (= Ane nr: 618)
gmd gård nr 2 Hejnerup 
2415Sidse
  (= Ane nr: 619)
 * ca. 1630
† jan 1693 Hejnerup
2560Berthel  
2566Laurids Nielsengmd Kielstrupgaarden 
2567Maren  
3590far  
3591mor  
3656Mads  
3657Karen * ca. 1569
† 1649 Atterup; Øster Egede
E-post Hjemmeside Navne index Oversigtsanetavle Anetavle Efterslægtstavle

Siderne er lavet den 15-aug-2016 med GEDHTanc Version 2.46.20  © 2014