Anetavle for Helmuth Christian Sørensen
 
 
Proband
1Helmuth Christian Sørensenmaskinarbejder; drejer* 9 mar 1923 Rigshospitalet; København
† 11 mar 2002 Bispebjerg hospital
 
2. generation / Forældre
2Peter Kristian Sørensensmed; maskinarbejder* 9 jul 1901 København; Smedegade 7.3. over g
† 15 dec 1959 København
3Henriette Edvardine Hansen * 23 okt 1904 Gethsemane sogn København
† 25 aug 1990 Odense
 
3. generation / Bedsteforældre
4Søren Peter Sørensenoppasser Risskov hospital; Aarhus (mellem 1 nov 1890 og 1 ma* 26 dec 1867 Tendrup; Hornslet sogn Randers amt
† 30 okt 1934 Flensborggade 21mezz. ; København
5Johanne Haugaard Nielsen * 25 dec 1874 Sabro mark; Sabro sogn; Aarhus
† 26 nov 1954 Matthæus sogn. København
6Jens Peder Hansenskomager* 31 aug 1868 Endrup; Asminderød
† 3 okt 1922 Enghavevej 32 B; 4 København
7Sigfrida Julie Marie Hansen * 2 feb1875 København
† 31 jul 1918 Saxogade 47; 2 København
 
4. generation / Oldeforældre
8Jens Peter Sørensen Tjerrildhusmand; arbejdsmand Daugstrup. Hvilsager sogn Sønderhald; R* 18 mar 1843 Daugstrup; Hvilsager s; Sønderhald; Randers
9Kirsten Pedersen * 25 mar 1845 Escherod; Hornslet s
† 18 apr 1934 Mørke Mark; Mørke; Østerlisbjerg ; Rander
10Eschild Nielsen Haugaardtømrer; snedker; husmand Brabrand; Sabro og Århus* 3 mar 1834 Aarslev
† 20 mar 1883 Fattiggården i Aarhus
11Bodil Marie Pedersdatter * 18 sep 1845 Kvottrup; Fårup sogn
† 2 mar 1877 Sabro
 
5. generation / Tip-oldeforældre
16Søren Jensen Tjerrildgmd Daugstrup; Hvilsager og Mørke sogn* 21 dec 1798 Krajbjerg; Hornslet
† 5 sep 1878 Dagstrup
17Dorthe Pedersdatter Høj * 16 nov 1809 Hornslet
† 1 maj 1868 Dagstrup
18Peder Jensen Gresenhusmand; arbejdsmand Tendrup mark* 13 maj 1817 Skjødstrup; Randers amt
† 22 jul 1864 Tendrup mark
19Mette Katrine Hansdatter Henriksen * 18 dec 1818 Eskerod; Hornslet sogn
† 17 jan 1887 Tendrup mark
20Niels Nielsen Haugaardgmd Aarslev matr 13 a (11 jan 1854)* 24 feb 1796 Aarslev; Hasle; Aarhus
† 13 apr 1853 Aarslev; Hasle; Aarhus
21Birgitte Eskildsdattergårdmands kone Aarslev* 10 apr 1809 Aarslev; Hasle; Århus
† 21 jun 1873 Aarslev
22Peder Rasmussen Haldhusmand og daglejer* 4 okt 1793 Faarup
† 12 feb 1879 Kvottrup
23Johanne Nielsdatter * 27 feb 1808 Kvottrup; Faarup sogn
† 13 mar 1892 Kvottrup by; Faarup sogn
 
6. generation / Tip-2 oldeforældre
32Jens Jensen Tjerrildmatr. 19 Kradberg; selvejer husmand* 1764 Hornslet
† 31 okt 1819 Kradberg; Hornslet
33Anne Sørensdatter * 26 sep 1759 Krajbjerg; Hornslet sogn
† 26 jan 1824 Krajbjerg; Hornslet
34Peder Rasmussen Højgmd Enghave; Hornslet* 1780 Tendrup; Hornslet sogn
† 21 sep 1826 Hornslet
35Mette Jensdatter * 1 dec 1778 Hornslet
† 20 okt 1822 Hornslet
36Jens Pedersen Gregersenhusmand indsidder Studstrup* 1789 Sortemose; Hjortshøj
† 3 jul 1871 Skødstrup
37Kirsten Pedersdatter * 1788
† 18 apr 1831 Skødstrup; Øster Lisbjerg; Randers
38Hans Henrik Petersen Lybekkerfæster matr 8a Escherod; Hornslet* ca. 1791
† 2 okt 1839 Eskerod
39Birthe Emmertsdatter * 12 maj 1793 Rønde; Bregnet; Randers
† 22 aug 1856 Escherod
40Niels Sørensen Haugaardgårdmand matr 4a Haugaard; Aarslev (15 sep 1794)* 1769 Aarslev; Hasle; Århus
† 18 nov 1817 Aarslev; Hasle; Århus
41Johanne Maria Poulsdatter * 1769 Aarslev
† 4 dec 1847 Aarslev
42Eskild Sørensenfæstegmd matr 12 a; Aarslev (mellem 8 sep 1802 og 17 jun 181* 1774 Aarslev s
† 26 nov 1832 Aarslev s
43Maren Michelsdattergdr matr 12a Aarslev (mellem 1832 og 1852)* 1779 Aarslev; Hasle; Århus
† 12 maj 1852 Aarslev
44Rasmus Jørgensen HaldFaarup (mellem 1787 og aft 1793)* 1737 Lisbjerg
† 21 apr 1817 Skjoldelev
45Bodil Pedersdatter * mellem abt 1756 og 1764
† 10 okt 1816 Skjoldelev
46spansk soldat  
47Anna Johanne Pedersdatter * 1782 Geding
† 16 apr 1824 Brabrand; Hasle; Aarhus
 
7. generation / Tip-3 oldeforældre
64Jens Jensen TjerrildHornslet 
66Søren Hansenhusmand Krajbjerg* mellem 1726 og 1737 Todbjerg
67Bodil Mortensdatter * ca. 1724
† 17 jan 1792 Krajbjerg; Hornslet
68Rasmus Pedersen Højfæstegmd matr 5 Tendrup (1779)* 1759 Tendrup; Hornslet
† 2 maj 1838 Tendrup
69Dorthe Pedersdatter * 15 jun 1755 Tendrup; Hornslet
† 1798 Tendrup; Hornslet
70Jens Rasmussengmd matr nr 10 Faklegaarden; Hornslet* ca. 1726 Hornslet
† apr 1801 Hornslet
71Karen Laursdatter * ca. 1734 Balle?
† dec 1795 Hornslet
72Peder Jensenopsynsmand ved Sorte Mose Skov* 1759 Mørke sogn; Øster Lisbjerg; Randers
† 1790 Sortemose skovhus; Hjortshøj sogn; Øster Lisbjer
73Anna Kirstine Nielsdatter * 1761 Skødstrup sogn; Randers amt
† 25 jun 1818 Skødstrup
78Emert Fredrichsenhusmand og tømmermand* 1759 Rønde; Bregnet sogn
† 9 sep 1795 Rønde
79Mette Kierstine Mortensdatter Holst * 1765 Rønde; Bregnet sogn
† 31 jan 1851 Faarup; Thorsager sogn
80Søren Sørensenfæstegmd Aarslev (mellem 16 mar 1763 og 10 apr 1795)* 1733 Aarslev
† 13 apr 1804 Aarslev
81Ellen Lauritsdatter * 1733 Fårup
† 31 mar 1803 Aarslev
82Povel Pedersen Borumgårdmand Aarslev matr 7a* 1746 Hasselager; Koldt sogn
† 3 feb 1832 Aarslev
83Maren Pedersdatter * 1741 Aarslev
† 9 jul 1827 Aarslev
84Søren Rasmussen Wærumfæstegmd Aarslev; matr 9 a (30 feb 1749)* 1713 Aarslev
† 1793 Aarslev
85Sidsel Eskildsdatter * 6 jan 1739 Stjær; Århus
† 22 jul 1815 Aarslev
86Michel Pedersenfæstegårdmand Aarslev matr 12 a (14 jun 1766)* 1737 Aarslev; Hasle; Århus
† 5 maj 1801 Aarslev
87Birgitte Pedersdatter Hørslev * 1747 Aarsle; Hasle; Århus
† 15 nov 1802 Aarslev
88Jørgen Rasmussen HaldLisbjerg† 1763 Lisbjerg
89Sophie Christoffersdatter  
94Peder Christensen Vesterboehusmand Kvottrup (ca. 1780)* 1757 Gjeding
† 23 jan 1842 Kvottrup; Faarup sogn
95Lisbeth Hansdatter * 1753 Fajstrup
† 7 aug 1827 Kvottrup
 
8. generation / Tip-4 oldeforældre
136Peder Rasmussen Højfæstegmd matr 5 Tendrup (1747)* ca. 1715 Hornslet
† 1780 Tendrup
137Inger Rasmusdatter * 1713 Rodskov; Hornslet sogn
† 1794 Tendrup
138Peder Laursen  
139Anne Sørensdatter  
144Jens Pedersen skoleholderskoleholder i Uggelbølle* 1732 Randers amt
† 1762 Ugelbølle; Mørke sogn; Randers amt
145Anne Sørensdatter * 1733 Skødstrup sogn
† efter 1763
146Niels Madsen * 1722 Skødstrup sogn
† efter 1802
147Anne Jensdatter * 1735 Hjortshøj sogn
† 1778 Skødstrup sogn
156Frederik Emertsen * ca. 1718
† jan 1784 Rønde; Bregnet sogn
157Anne Nielsdatter Stær * 11 okt 1733 Følle; Bregnet sogn
† nov 1803 Rønde
158Morten Laursen Holstgmd Rønde* 1740 Thorsager
† mar 1776 Rønde; Bregnet sogn; Øster Lisbjerg; Randers
159Mette Berthelsdatter * 1723 Følle
† 25 maj 1795 Rønde; Bregnet sogn
160Søren Sørensen Frandsenfæstegmd af halvgaard i Aarslev (16 nov 1742)* ca. 1674 - † 1742 Aarslev
161Bodil Jensdatter * efter 1690 Tilst
† 1768 Aarslev
162Laurits SørensenKvottrup* 1703 Kankbølle; Hjortshøj Sogn; Øster Lisbjerg Herred; Ran
† 1767 Faarup Sogn; Sabro Herred; Århus Amt
163Maren Hansdatter * 1708
† 1769 Faarup Sogn; Sabro Herred; Århus Amt
164Peder Andersenfæstegmd Hasselager; Kolt sogn under Aarhus bispestol (15 de* 1714 Labing - † 1749 Kolt
165Sidsel Jensdatter * ca. 1708 Lemming; Kolt; Ning herred ; Aarhus amt
† 1789 Kolt
166Peder Nielsen Borumfæstegårdmand Aarslev matr 12a ?? (24 dec 1730)* 23 aug 1701 Borumby ; Borum sogn ; Framlev herred; Århus a
† 1768 Aarslev
167Johanne Sørensdatter * 1700 Aarslev
† 1767 Aarslev
168Rasmus Pedersen Wærum * ca. 1648 Aarslev
† 1736 Aarslev
169Kirsten Sørensdatter  
170Eskild Rasmussenfæstegmd Stjær (7 okt 1722)* ca. 1696 Stjær
† 1763 Stjær
171Sidsel Knudsdatter * 1713 Sdr Galten
† jul 1779 Sdr Galten;
172Peder Nielsen Borum
  (= Ane nr: 166)
fæstegårdmand Aarslev matr 12a ?? (24 dec 1730)* 23 aug 1701 Borumby ; Borum sogn ; Framlev herred; Århus a
† 1768 Aarslev
173Johanne Sørensdatter
  (= Ane nr: 167)
 * 1700 Aarslev
† 1767 Aarslev
174Peder Pedersen Hørslevgmd Aarslev (mellem 2 dec 1744 og 10 jul 1754)* 1709 Aarslev; Århus
† 1754 Aarslev
175Maren Rasmusdatter * ca. 1709 Aarslev
† 1751 Aarslev
188Christen Christensen Vesterboeskrædder Geding* 1722 Geding
† 16 okt 1797 Geding
189Johanne Jespersdatter * 1718 Geding
† 1764 Geding
190Hans NielsenLading* 1727 Fajstrup; Lading sogn
† efter 1761
 
9. generation / Tip-5 oldeforældre
290Søren Laursen * 1688 Skødstrup sogn
† 1766 Skødstrup sogn
292Mads BlackSkødstrup (mellem bef 1720 og aft 1724)* før 1707 - † efter 1724
294Jens Nielsen Hovgaard * 1708 Hjortshøj; Øster Lisbjerg; Randers
† 1756 Hjortshøj; Øster Lisbjerg; Randers
295Anna Nielsdatter * ca. 1711
† 1764 Hjortshøj sogn
312Emmert Mortensen * 1688 - † sep 1742 Rønde
313Birgitte Hansdatter * 1691 - † okt 1775 Rønde
314Niels Sørensen Stæhr * ca. 1700
† apr 1789 Følle
315Ellen Christensdatter * ca. 1706
† maj 1772 Følle
316Laurits Sørensen Holst * 26 feb 1699 Thorsager
† 6 apr 1785 Thorsager
317Mette Jensdatter * ca. 1706
† 29 nov 1784 Thorsager
318Berthel Christensensmed Følle; Bregnet; Øster Lisbjerg; Randers* før 1692
† dec 1769 Følle
319Kirsten Christiansdatter * 1695 Marie Magdalene Sogn ; Sønderhald;
† okt 1762 Følle
324Søren RasmussenKankbølle* ca. 1670
† ca. 1714 Kankbølle; Hjortshøj Sogn; Øster Lisbjerg He
325Anne Sørensdatter * 1679 Kvottrup; Fårup Sogn; Sabro Herred; Århus Amt
† efter 1714
328Anders Erichsen * 1669 Borum
† 1758 Labing; Framlev s
329Anne Michelsdatter * ca. 1680 Aarslev
† 1758 Labing; Framlev sogn
330Jens Poulsenfæstegmd Lemming* ca. 1666 Lemming; Koldt
† 1729 Lemming; Koldt
331Margrethe Knudsdatter † 1736 Lemming; Kolt
332Niels Jensengmd gård nr 7 i Borum (1737)* ca. 1662 Framlev ; Framlev herred; Århus amt
† feb 1722 Borum
333Karen Erichsdatter * ca. 1669 Borum
† 1770 Borum
334Søren Pedersenfæstegmd Aarslev matr 12a??* 1648 Aarslev
† 1721 Aarslev
335Maren Michelsdatter * ca. 1671 Aarslev
† 1753 Aarslev
340Rasmus  
342Knud Sørensen Andersen Tulstrupselvejergmd Tulstrup; Nr Vissing (1712)* 1684 Galten
† 1762 Galten
343Sidsel Frandsdatter * 1685 Husgaard; Galten; Randers
† 1739 Galten
344Niels Jensen
  (= Ane nr: 332)
gmd gård nr 7 i Borum (1737)* ca. 1662 Framlev ; Framlev herred; Århus amt
† feb 1722 Borum
345Karen Erichsdatter
  (= Ane nr: 333)
 * ca. 1669 Borum
† 1770 Borum
346Søren Pedersen
  (= Ane nr: 334)
fæstegmd Aarslev matr 12a??* 1648 Aarslev
† 1721 Aarslev
347Maren Michelsdatter
  (= Ane nr: 335)
 * ca. 1671 Aarslev
† 1753 Aarslev
348Peder Pedersen Hørslevsted i Aarslev (2 dec 1744)* ca. 1678 Aarslev
† 1757 Aarslev
349Birgitte Madsdatter * 1682 Aarslev
† 1716 Aarslev
350Rasmus  
376Christen Christensensoldat (1723) 
377Mette Christensdatterhyrdens datter i Gieding† efter 1723
378Jesper Pedersenhyrde tjener bymændene i Gieding* ca. 1673 - † 1729 Gieding
379Inger Pedersdatter * ca. 1676 Tostrup
† 1762 Geding
380Niels Poulsengmd Fajstrup (26 okt 1700)* 1677 Fajstrup; Lading
† 1750 Fajstrup; Lading sogn
381Lisbeth Hansdatter * 1691 Fajstrup
† mellem aft 1750 og 1761
 
10. generation / Tip-6 oldeforældre
580Laurs Andersen Molbo * 1650 Skødstrup sogn ; Øster Lisbjerg; Randers
† efter 1692
581Bodild Sørensdatter * 1655 Skødstrup sogn ; Øster Lisbjerg; Randers
† efter 1692
588Niels Jensen Howgaard * ca. 1665
† 1724 Hjortshøj sogn
589Kirsten Jensdatter * ca. 1666 Kankbølle
† 1751 Hjortshøj sogn
632Søren Sørensen Holst * ca. 1660 Thorsager
† 1724 Thorsager
633Dorethe Rasmusdatter * ca. 1665
† jan 1706 Thorsager
638Christian Degn  
639Karen Lauritzdatter.  
648Rasmus Sørensengmd Kankbølle† efter 1694
650Søren Lauritsengmd Kvottrup* 1649 Kvottrup; Fårup Sogn; Sabro Herred; Århus Amt;
† 1705 Kvottrup; Fårup Sogn; Sabro Herred; Århus Amt
651Karen Pedersdatter * 1653 Kvottrup
656Erich Pedersen½ selvejergaard i Borum (1662/1663)* ca. 1654 Borum
† 1703 Borum
657Maren Tomasdatter * ca. 1637 - † 1695 Borum
658Michel Pedersen Haugaardgmd Aarslev* 1646 - † 1698 Aarslev
659Kirsten Mogensdatter * 1651 - † 1706 Aarslev
660Poul Sørensen * 1633
† jun 1707 fæstegmd i Lemming; Kolt sogn under Lyngbyga
661Maren Jensdatter * ca. 1634
† jun 1711 Lemming
662Knud Nielsen * 1645
† 1708 Lemming ; Kolt
663Anne Nielsdatter * 1635
† 1698 Lemming; Kolt
664Jens Andersenselvejergmd gård nr 1 Framlev (mellem 25 okt 1682 og 1707)* ca 1636
† nov 1710 Framlev
665Maren Danielsdatter Kaae * ca. 1645 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus amt
begr. Framlev k
666Erich Pedersen
  (= Ane nr: 656)
½ selvejergaard i Borum (1662/1663)* ca. 1654 Borum
† 1703 Borum
667Maren Tomasdatter
  (= Ane nr: 657)
 * ca. 1637 - † 1695 Borum
670Michel Pedersen Haugaard
  (= Ane nr: 658)
gmd Aarslev* 1646 - † 1698 Aarslev
671Kirsten Mogensdatter
  (= Ane nr: 659)
 * 1651 - † 1706 Aarslev
684Søren Andersen Tulstrupgmd Storgaard; Tulstrup (mellem 1676 og 1685)* 1635 Tulstrup; Nørre Vissing; Aarhus
† 1706 Galten
685Mette Knudsdatter * ca. 1651 Søften; Aarhus
† 1733 Galten
686Frands Rasmussengmd Galten (1732)* 1656 Husgaard; Galten Randers
† 1759
687Karen Pedersdatter * ca. 1662 Husgaard; Galten; Randers
† 1737 Galten
688Jens Andersen
  (= Ane nr: 664)
selvejergmd gård nr 1 Framlev (mellem 25 okt 1682 og 1707)* ca 1636
† nov 1710 Framlev
689Maren Danielsdatter Kaae
  (= Ane nr: 665)
 * ca. 1645 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus amt
begr. Framlev k
690Erich Pedersen
  (= Ane nr: 666)
½ selvejergaard i Borum (1662/1663)* ca. 1654 Borum
† 1703 Borum
691Maren Tomasdatter
  (= Ane nr: 667)
 * ca. 1637 - † 1695 Borum
694Michel Pedersen Haugaard
  (= Ane nr: 670)
gmd Aarslev* 1646 - † 1698 Aarslev
695Kirsten Mogensdatter
  (= Ane nr: 671)
 * 1651 - † 1706 Aarslev
696Peder Pedersen Hørslev * 1627 Aarslev
begr. 2 maj 1706 Aarslev k
697fru Peder Pedersen Hørslev * ca. 1640
698Mads Jacobsen * ca. 1647 Aarslev
† 1694 Aarslev
699Sidse Sørensdatter * ca. 1655 Aarslev
756Peder  
760Povel Rasmussenindsidder hos sønnen i Fajstrup (1700)* ca. 1628 - † efter 1700
761Else Thorsdatter † mellem 1678 og 1700
762Hans Lauritzsøn  
763Engel Hansdatter  
 
11. generation / Tip-7 oldeforældre
1160Anders Pedersen Molbo * før 1628 - † efter 1677
1162Søren Krigsmand * før 1625 - † efter 1655
1176Jens Nielsen Hovgaard * ca. 1640
† 1720 Hjortshøj sogn
1177Maren Howgaards * ca. 1644
† 1712 Hjortshøj; Øster Lisbjerg; Randers
1264Søren Holst * ca. 1630 Thorsager
† ca. 1660 Thorsager
1300Lauritz Frandsen * 1607
† 1682 Kvottrup; Faarup Sogn; Sabro Herred; Århus Amt
1301Anne Pedersdatter * 1613
† 1689 Fårup Sogn; Sabro Herred; Århus Amt
1312Peder Andersen½ selvejergaard i Borum (1662/1663)* 1600 Borum - † 1684 Borum
1313Maren Olufsdatter † 1696 Borum
1314Tomas Nielsen  
1316Peder Haugaard * ca. 1615
† 1697 Sdr. Aarslev
1317Anne Jensdatter * ca. 1624
† 1697 Sdr. Aarslev
1320Søren  
1322Jens  
1330Daniel Pedersen Kaaegårdfæster Hørslevgård; Skibby (mellem 1645 og 1678)* før 1622 Skibby; Harlev sogn
† før 29 maj 1676 Skibby; Harlev sogn
1331Kirsten Pedersdatter Leth * 1625 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus amt
† efter er 1678 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; År
1332Peder Andersen
  (= Ane nr: 1312)
½ selvejergaard i Borum (1662/1663)* 1600 Borum - † 1684 Borum
1333Maren Olufsdatter
  (= Ane nr: 1313)
 † 1696 Borum
1334Tomas Nielsen
  (= Ane nr: 1314)
  
1340Peder Haugaard
  (= Ane nr: 1316)
 * ca. 1615
† 1697 Sdr. Aarslev
1341Anne Jensdatter
  (= Ane nr: 1317)
 * ca. 1624
† 1697 Sdr. Aarslev
1368Anders Olufsengmd Tulstrup; Nr Vissing† ca. 1681 Tulstrup
1369Gertrud Iversdatter  
1370Knud Jensenselvejer Søften (mellem bef 1652 og aft 1656 men før 166)† ca. 1656 Søften
1371Sidsel Andersdatter * 1627 Lading
1378Daniel Pedersen Kaae
  (= Ane nr: 1330)
gårdfæster Hørslevgård; Skibby (mellem 1645 og 1678)* før 1622 Skibby; Harlev sogn
† før 29 maj 1676 Skibby; Harlev sogn
1379Kirsten Pedersdatter Leth
  (= Ane nr: 1331)
 * 1625 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus amt
† efter er 1678 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; År
1380Peder Andersen
  (= Ane nr: 1332)
½ selvejergaard i Borum (1662/1663)* 1600 Borum - † 1684 Borum
1381Maren Olufsdatter
  (= Ane nr: 1333)
 † 1696 Borum
1382Tomas Nielsen
  (= Ane nr: 1334)
  
1388Peder Haugaard
  (= Ane nr: 1340)
 * ca. 1615
† 1697 Sdr. Aarslev
1389Anne Jensdatter
  (= Ane nr: 1341)
 * ca. 1624
† 1697 Sdr. Aarslev
1396Jacob * 1624 Aarslev
 
12. generation / Tip-8 oldeforældre
2626Oluf Pedersenselvejerbonde Borum (mellem abt 1637 og abt 1655)* 1537 - † før 1650 Borum
2627Karen SejersdatterBorum* ca. 1600 Oustrupgaard
† før 1667 Borum
2660Peder Danielsen Kaaegårdfæster Hørslevgård; Skibby (mellem 1609 og 1650)* før 1590 Harlev sogn?
† ca. 1650 Skibby; Harlev sogn
2662Peder Nielsen Lethgårdfæster Skibby; Harlev sogn (mellem 1609 og 1653)* 1580 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus amt
† før 1653 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus a
2663Ingeborg Sørensdatter * ca. 1600 Skivholme sogn; Framlev herred; Århus
† før 1662 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus a
2666Oluf Pedersen
  (= Ane nr: 2626)
selvejerbonde Borum (mellem abt 1637 og abt 1655)* 1537 - † før 1650 Borum
2667Karen Sejersdatter
  (= Ane nr: 2627)
Borum* ca. 1600 Oustrupgaard
† før 1667 Borum
2742Anders Mikkelsen Bondegmd Lading* 1602 - † 1678 Lading
2743Apelone Nielsdatter * 1594 Skjoldelev
† 1664 Lading
2756Peder Danielsen Kaae
  (= Ane nr: 2660)
gårdfæster Hørslevgård; Skibby (mellem 1609 og 1650)* før 1590 Harlev sogn?
† ca. 1650 Skibby; Harlev sogn
2758Peder Nielsen Leth
  (= Ane nr: 2662)
gårdfæster Skibby; Harlev sogn (mellem 1609 og 1653)* 1580 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus amt
† før 1653 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus a
2759Ingeborg Sørensdatter
  (= Ane nr: 2663)
 * ca. 1600 Skivholme sogn; Framlev herred; Århus
† før 1662 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus a
2762Oluf Pedersen
  (= Ane nr: 2666)
selvejerbonde Borum (mellem abt 1637 og abt 1655)* 1537 - † før 1650 Borum
2763Karen Sejersdatter
  (= Ane nr: 2667)
Borum* ca. 1600 Oustrupgaard
† før 1667 Borum
 
13. generation / Tip-9 oldeforældre
5252Peder Pedersenherredsfoged Framlev herred* før 1510
† ca. 1586 Borum
5253Maren AndersdatterBorum* før 1540
† efter er 1624 Borum
5254Sejer Andersen Bondekronbonde på Oustrupgård; Gjern herred* senest 1555 Oustrupgaard; Røgen sogn
† 6 sep 1598 Oustrupgaard
5255Johanne Grønselvejergård i Farre* ca. 1555 Voergård
† efter er 1616 Oustrupgaard; Røgen
5320Daniel Pedersen Kaaepræst Harlev sogn (mellem 1567 og 1614)* ca 1555 Harlev sogn
† ca 1614 Harlev sogn?
5321Ane Jensdatter  
5324Niels LettKronenes fæstegmd i Skibby; Harlve sogn; Framlev herred (mel† ca. 1616 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus a
5326Søren Pedersenselvejergmd Skivholme 
5332Peder Pedersen
  (= Ane nr: 5252)
herredsfoged Framlev herred* før 1510
† ca. 1586 Borum
5333Maren Andersdatter
  (= Ane nr: 5253)
Borum* før 1540
† efter er 1624 Borum
5334Sejer Andersen Bonde
  (= Ane nr: 5254)
kronbonde på Oustrupgård; Gjern herred* senest 1555 Oustrupgaard; Røgen sogn
† 6 sep 1598 Oustrupgaard
5335Johanne Grøn
  (= Ane nr: 5255)
selvejergård i Farre* ca. 1555 Voergård
† efter er 1616 Oustrupgaard; Røgen
5486Niels Jensen * 1564 - † 1638 Skjoldelev
5487Margrethe Pedersdatter * 1572 Lading
† 1654 Skjoldelev
5512Daniel Pedersen Kaae
  (= Ane nr: 5320)
præst Harlev sogn (mellem 1567 og 1614)* ca 1555 Harlev sogn
† ca 1614 Harlev sogn?
5513Ane Jensdatter
  (= Ane nr: 5321)
  
5516Niels Lett
  (= Ane nr: 5324)
Kronenes fæstegmd i Skibby; Harlve sogn; Framlev herred (mel† ca. 1616 Skibby; Harlev sogn; Framlev herred; Århus a
5518Søren Pedersen
  (= Ane nr: 5326)
selvejergmd Skivholme 
5524Peder Pedersen
  (= Ane nr: 5332)
herredsfoged Framlev herred* før 1510
† ca. 1586 Borum
5525Maren Andersdatter
  (= Ane nr: 5333)
Borum* før 1540
† efter er 1624 Borum
5526Sejer Andersen Bonde
  (= Ane nr: 5334)
kronbonde på Oustrupgård; Gjern herred* senest 1555 Oustrupgaard; Røgen sogn
† 6 sep 1598 Oustrupgaard
5527Johanne Grøn
  (= Ane nr: 5335)
selvejergård i Farre* ca. 1555 Voergård
† efter er 1616 Oustrupgaard; Røgen
 
14. generation / Tip-10 oldeforældre
10508Anders Bondekronbonde på Oustrupgaard; Røgen sogn* 1520 Farre sogn; Gjern herred
† mellem 1573 og 1579
10509Barbara GjødesdatterOustrupgaard* ca. 1525 Bjerre ; Aale sogn
† ca. 1580 Oustrupgaard; Røgen sogn
10510Erik Grønejer Ørnhoved; Tjørring Sogn* senest 1540 - † før 1583
10511Karine Bliksdatter * før 1545
† efter er 1599
10668Anders Bonde
  (= Ane nr: 10508)
kronbonde på Oustrupgaard; Røgen sogn* 1520 Farre sogn; Gjern herred
† mellem 1573 og 1579
10669Barbara Gjødesdatter
  (= Ane nr: 10509)
Oustrupgaard* ca. 1525 Bjerre ; Aale sogn
† ca. 1580 Oustrupgaard; Røgen sogn
10670Erik Grøn
  (= Ane nr: 10510)
ejer Ørnhoved; Tjørring Sogn* senest 1540 - † før 1583
10671Karine Bliksdatter
  (= Ane nr: 10511)
 * før 1545
† efter er 1599
10972Jens Mikkelsenselvejergmd Skjoldelev* før 1535 - † efter 1580
11052Anders Bonde
  (= Ane nr: 10668)
kronbonde på Oustrupgaard; Røgen sogn* 1520 Farre sogn; Gjern herred
† mellem 1573 og 1579
11053Barbara Gjødesdatter
  (= Ane nr: 10669)
Oustrupgaard* ca. 1525 Bjerre ; Aale sogn
† ca. 1580 Oustrupgaard; Røgen sogn
11054Erik Grøn
  (= Ane nr: 10670)
ejer Ørnhoved; Tjørring Sogn* senest 1540 - † før 1583
11055Karine Bliksdatter
  (= Ane nr: 10671)
 * før 1545
† efter er 1599
 
15. generation / Tip-11 oldeforældre
21018Gjøde Eriksenherredsfoged i Vrads- Tyrsting herred* ca. 1495 Bjerre; Åle sogn
† mellem 1554 og 1578 Åle sogn; Vrads herred
21019nn Jensdatter Grøn * 1490
21020Morten Grønejer Ørnhoved; Tjørring Sogn (mellem 1525 og 1543)* senest 1505
† mellem abt 1543 og 1550 Ørnhoved; Tjørring Sogn
21021nn Lauritsdatter * senest 1510
† senest 1550
21022Iver Blikhofmand (mellem 1540 og 1545)* mellem abt 1490 og 1515
† mellem 1543 og 1550
21023nn Poulsdatter Byrialsen * senest 1515
† mellem 1545 og 1569
21338Gjøde Eriksen
  (= Ane nr: 21018)
herredsfoged i Vrads- Tyrsting herred* ca. 1495 Bjerre; Åle sogn
† mellem 1554 og 1578 Åle sogn; Vrads herred
21339nn Jensdatter Grøn
  (= Ane nr: 21019)
 * 1490
21340Morten Grøn
  (= Ane nr: 21020)
ejer Ørnhoved; Tjørring Sogn (mellem 1525 og 1543)* senest 1505
† mellem abt 1543 og 1550 Ørnhoved; Tjørring Sogn
21341nn Lauritsdatter
  (= Ane nr: 21021)
 * senest 1510
† senest 1550
21342Iver Blik
  (= Ane nr: 21022)
hofmand (mellem 1540 og 1545)* mellem abt 1490 og 1515
† mellem 1543 og 1550
21343nn Poulsdatter Byrialsen
  (= Ane nr: 21023)
 * senest 1515
† mellem 1545 og 1569
22106Gjøde Eriksen
  (= Ane nr: 21338)
herredsfoged i Vrads- Tyrsting herred* ca. 1495 Bjerre; Åle sogn
† mellem 1554 og 1578 Åle sogn; Vrads herred
22107nn Jensdatter Grøn
  (= Ane nr: 21339)
 * 1490
22108Morten Grøn
  (= Ane nr: 21340)
ejer Ørnhoved; Tjørring Sogn (mellem 1525 og 1543)* senest 1505
† mellem abt 1543 og 1550 Ørnhoved; Tjørring Sogn
22109nn Lauritsdatter
  (= Ane nr: 21341)
 * senest 1510
† senest 1550
22110Iver Blik
  (= Ane nr: 21342)
hofmand (mellem 1540 og 1545)* mellem abt 1490 og 1515
† mellem 1543 og 1550
22111nn Poulsdatter Byrialsen
  (= Ane nr: 21343)
 * senest 1515
† mellem 1545 og 1569
 
16. generation / Tip-12 oldeforældre
42036Erik Gjødesenadelsmand gmd Hvirring sogn* ca. 1470
† efter er 1498 Bjerregaard Aale; sogn; Vrads herred
42037nn Grøn  
42038Jens Grøn  
42039nn  
42040nn Grøn??  
42042Las NielsenTanderup 
42043Rød  
42044Mads Bliktil Nørbækgård (mellem abt 1483 og abt 1500)* ca. 1460
† efter er 1500
42046Poul Børialsenadlet til Roumlund (1492) 
42047Maren Andersdatter  
42676Erik Gjødesen
  (= Ane nr: 42036)
adelsmand gmd Hvirring sogn* ca. 1470
† efter er 1498 Bjerregaard Aale; sogn; Vrads herred
42677nn Grøn
  (= Ane nr: 42037)
  
42678Jens Grøn
  (= Ane nr: 42038)
  
42679nn
  (= Ane nr: 42039)
  
42680nn Grøn??
  (= Ane nr: 42040)
  
42682Las Nielsen
  (= Ane nr: 42042)
Tanderup 
42683Rød
  (= Ane nr: 42043)
  
42684Mads Blik
  (= Ane nr: 42044)
til Nørbækgård (mellem abt 1483 og abt 1500)* ca. 1460
† efter er 1500
42686Poul Børialsen
  (= Ane nr: 42046)
adlet til Roumlund (1492) 
42687Maren Andersdatter
  (= Ane nr: 42047)
  
44212Erik Gjødesen
  (= Ane nr: 42676)
adelsmand gmd Hvirring sogn* ca. 1470
† efter er 1498 Bjerregaard Aale; sogn; Vrads herred
44213nn Grøn
  (= Ane nr: 42677)
  
44214Jens Grøn
  (= Ane nr: 42678)
  
44215nn
  (= Ane nr: 42679)
  
44216nn Grøn??
  (= Ane nr: 42680)
  
44218Las Nielsen
  (= Ane nr: 42682)
Tanderup 
44219Rød
  (= Ane nr: 42683)
  
44220Mads Blik
  (= Ane nr: 42684)
til Nørbækgård (mellem abt 1483 og abt 1500)* ca. 1460
† efter er 1500
44222Poul Børialsen
  (= Ane nr: 42686)
adlet til Roumlund (1492) 
44223Maren Andersdatter
  (= Ane nr: 42687)
  
 
17. generation / Tip-13 oldeforældre
84072Gjøde Sørensengodsejer til Rask? 
84088Iver BlikHastrupgaard i Spentrup sogn (1452)* ca. 1420 - † efter 1452
84089nn Madsdatter * ca. 1420
85352Gjøde Sørensen
  (= Ane nr: 84072)
godsejer til Rask? 
85368Iver Blik
  (= Ane nr: 84088)
Hastrupgaard i Spentrup sogn (1452)* ca. 1420 - † efter 1452
85369nn Madsdatter
  (= Ane nr: 84089)
 * ca. 1420
88424Gjøde Sørensen
  (= Ane nr: 85352)
godsejer til Rask? 
88440Iver Blik
  (= Ane nr: 85368)
Hastrupgaard i Spentrup sogn (1452)* ca. 1420 - † efter 1452
88441nn Madsdatter
  (= Ane nr: 85369)
 * ca. 1420
E-post Hjemmeside Navne index Oversigtsanetavle Anetavle Efterslægtstavle

Siderne er lavet den 15-aug-2016 med GEDHTanc Version 2.46.20  © 2014