Anetavle for Henriette Edvardine Hansen
 
 
Proband
1Henriette Edvardine Hansen * 23 okt 1904 Dannebrogsgade 40; 4 th. København
† 25 aug 1990 Odense
 
2. generation / Forældre
2Jens Peder Hansenskomagersvend; Falkoner alle 55; København* 31 aug 1868 Endrup; Asminderød; Lynge-Kronborg; Frederiksb
† 3 okt 1922 Enghavevej 32 B; 4 København
3Sigfrida Julie Marie Hansen * 2 feb1875 København
† 31 jul 1918 Kommunehospitalet; Enghavevej 32B.4
 
3. generation / Bedsteforældre
4Niels Søren Hansenparcellist Endrup; Asminderød* 26 apr 1834 Endrup; Asminderød; Lynge-Kronborg herred; Fre
† 4 aug 1918 Fredensborg alderdomshjem
5Ane Marie Sørensen * 14 maj 1838 Endrup; Asminderød
† 30 mar 1916 Fredensborg
6Karl Frederik HansenVerst; Andst; Andst; Ribe (1866)* 4 maj 1848 Gudbjerg; Svendborg
† 31 dec 1912 Kommunehospitalet; København
7Edvardine Mathilde Sophie Thonboe * 14 aug 1853 Nysted; Maribo
† 3 aug 1935 Boston; Suffolk; Massachusets; USA
 
4. generation / Oldeforældre
8Hans Erichsengmd matr 2a Eskemosegaard; Vexebo* 8 feb1810 Avlehøysgården; Endrup
† 7 feb 1883 Vexebo
9Else Kirstine Nielsdatter * 31 jan 1811 Stenbækgaard; Endrup; Asminderød
† 20 mar 1893 Veksebo; Asminderød
10Søren Jensengmd Maglegaard matr 2a; Endrup; Asminderød* 16 jun1809 Maglegaard i Endrup; ; Asminderød
† 16 aug 1841 Maglegaard i Endrup
11Ane Kirstine Jensdatter * 28 jul 1809 Sandgaarden ; Langstrup; Asminderød
† 27 mar 1844 Maglegaard i Endrup
12Peder Hansensvejtser Lehnskov Hovedgaard (1840)* 4 jan 1809 Ørslev ; Vester Flakkebjerg; Sorø
† 12 mar 1875 Aarre kro; Skas ; Ribe
13Marie Nielsdatter * 17 jul 1810 Ballen; Øster Skerninge; Svendborg
† 17 jul 1848 Gudbjerg; Gudme; Svendborg
14Frederik Ferdinand Tonboetoldbetjent (mellem 4 nov 1844 og 1869)* 26 nov 1822 Skive
† 7 maj 1869 Kalundborg
15Siegfriede Florentine Christine Rasmussen * 7 jun 1821 København
† 10 feb 1869 Kalundborg
 
5. generation / Tip-oldeforældre
16Erich Hansenarvefæstegmd gaard nr 1 Endrup matr 1a; 5e og 31 Avlehøysgår* 1767 Endrup; Asminderød
† 11 jan 1848 Asminderød. Lynge-Kronborg; Frederiksborg
17Birthe Rasmusdatter * 1766 Langstrup; Asminderød
† ca. 1817 Endrup; Asminderød
18Niels Sørensengmd nr. 6 ; matr 4 Stenbækgaard; Endrup* 1775 Asminderød
† 1 mar 1820 Endrup
19Johanne Marie Jensdatter * 1780 Eskemosegaard; Veksebo
† 19 mar 1855 Eskemosegaard; Endrup
20Jens Jørgensengmd Malegaard matr 2 Endrup; Asminderød* 1769 Malegaard; Endrup
† 11 nov 1838 Endrup
21Boel Sørensdatter * 16 maj 1769 Stenbækgaard; Endrup; Asminderød
† 14 sep 1823 Endrup
22Jens Nielsengmd matr 12 Sandgaarden; Langstrup by; Asminderød (mellem ab* 1778 Asminderød
† 28 mar 1840 Langstrup
23Johanne Nielsdatter * 1781 Dagløkke
† 5 mar 1844 Langstrup
24Daniel Hansenskolelærer og kirkesanger Ørslev (mellem jul 1807 og 1848)* 1780 Marvede; Øster Flakkebjerg Sorø; Danmark
† 20 jul 1848 Ørslev; Vester Flakkebjerg; Sorø
25Anna Maria Nielsdatter * ca. 1780 Oreby; Høve; eller Ørslev; Vester Flakkebjerg; So
† 17 nov 1853 Ørslev
26Niels Frandsenhusmand og skovfoged Ballen; Øster Skerninge* 1780 Kogtved; Svendborg; Sunds; Svendborg
† 13 maj 1837 Ballen; Øster Skerninge sogn
27Birte Catrine Jensdatter * 1785 Ballen; Øster Skerninge; Svendborg
† 19 dec 1870 Ballen
28Christian Mathias Tonboekøbmand Viborg (1834)* 22 nov 1785 Viborg
† 9 aug 1850 Viborg
29Ellen Marie Jensdatter * 1788 Øe; Viskum; Sønderlyng herred; Viborg amt
† 2 mar 1863 Hjarbæk; Vorde sogn; Nørlyng herred; Vibor
30Johan Christian Rasmussenlæredreng hos silke-Ulden og Klædekræmmer Jens Lund (mellem* 26 feb 1788 København
† 15 aug 1854 Alm Hospital København
31Sophie Fredrikke Galschiøt * 1790 København
† 4 apr 1846 Løgsted sogn; Løgstør
 
6. generation / Tip-2 oldeforældre
32Hans Børgesengmd gaard nr 1 Endrup; Asminderød (mellem 1763 og 1786)* 1733 Nedre Torp; Asminderød
† 1786 Endrup; Asminderød
33Anna Christina Erichsdatter * 1743 Asminderød
† efter er 1801
34Rasmus Jensengmd ½ gaard nr 5 og ½ gaard nr 6 Langstrup (10 sep 1759)* 1737 Langstrup; Asminderød Sogn; Lynge Kronborg Herred; Fr
35Boel Jørgensdatter * 10 mar 1743 Roland; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred
† 1786 Langstrup
36Søren Jensengmd nr 6 matr 4 Stenbækhøjgaard; Endrup; Asminderød (mellem* 1739 Endrup; Asminderød
† 20 jun 1807 Endrup; Asminderød
37Margrethe Nielsdatter * 1738 Langstrup
† 19 nov 1814 Endrup
38Jens Olsen WiboeVeksebo gård nr 3 (1774)* 1747 Veksebo
39Anne Larsdatter * 1747 Dageløkke
40Jørgen Sørensengmd gaard nr 2 Endrup; Asminderød (mellem 1766 og aft 1787)* ca. 1737 Tikøb
† efter er 1805 Endrup
41Ane Marie Hansdatter * ca. 1727
† 1 jul 1805 Endrup
42Søren Jensen
  (= Ane nr: 36)
gmd nr 6 matr 4 Stenbækhøjgaard; Endrup; Asminderød (mellem* 1739 Endrup; Asminderød
† 20 jun 1807 Endrup; Asminderød
43Margrethe Nielsdatter
  (= Ane nr: 37)
 * 1738 Langstrup
† 19 nov 1814 Endrup
44Niels Olsengmd halvgaard nr 5 Nellevejsgaard; Søholm by; Asminderød (me* ca. 1744 Gurre
† 27 apr 1808 Søholm
45Sidse Jensdatter * 1747 Gurre
† 1 jun 1824 Søholm; Asminderød
46Niels Nielsenfæstegmdgaard gaard nr 2 Dageløkke* 1750 Dageløkke
† 31 aug 1831 Dageløkke
47Kiersten Rasmusdatter * 1758 Øverste Torp
† 9 feb 1818 Dageløkke
48Henrich Hansenhusmand skrædder Marvede; Øster Flakkebjerg; Sorø (1787)* ca. 1726 ?
† 28 nov 1807 Spjellerup; Marvede; Øster Flakkebjerg; S
49Sidse Nielsdatter * 1743 Spjellerup; Marvede; Øster Flakkebjerg; Sorø
† 6 jan 1813 kirkeladen Spiellerup; Marvede
50Niels Hansensmed og husmand Ørslev by; under Holsteinborg; Ørslev sogn;* ca. 1738
† ca. 1792 Ørslev; Vester Flakkebjerg; Sorø
51Anna Kirstine Larsdatter † efter 1801
52Frands Hansen Tordengaardsgmd Rødskebølle; Sørup; Svendborg (mellem 13 jul 1742 og 5 m† 1787 Kogtved
53Anne Marie Kasparsdatter * ca. 1753 Skovsbo; Egense sogn; Sunds; Svendborg amt ?
† 28 jul 1814 hospitalet i Sct. Jørgens Hospital
54Jens Andersenfæstegmd Fogedgaarden matr 1.a Ballen; Øster Skerninge* 1741 Slæbæk; Kirkeby sogn
† dec 1808 Ballen
55Apellone Larsdatter * ca. 1752 Øster Skerninge
† 1 sep 1815 Ballen
56Mathias Christensen Tonboepostmester Viborg (mellem 27 feb 1782 og 31 dec 1812)* 1749 Viborg
† 5 maj 1825 Viborg
57Anna Christine Matthiasdatter Bruun * 1752 Viborg
† 23 sep 1824 Viborg
58Jens Andersen Løvschalgmd Øe Viskum sogn; Sønderlyng; Viborg (1789)* 1740 Øe - † 1811 Vejrum
59Mette Andersdatter * 1757 Ørum; Sønderlyng herred; Viborg amt
† 14 maj 1815 Vejrum ; Sønderlyng herred; Viborg amt
60Peder Falchenberg Rasmussenborgerskab som isenkræmmer i København (29 mar 1779)* 18 nov 1745 Store Færgestræde Øster kv 33; København
† 30 apr 1790 Østergade ; København
61Kirstine Johansdatter Wæver * 1760 Nørregade; København
† 25 feb 1834 Østerstrandgade 47; Ringkøbing
62Poul Christian Galschiøttmatros (1793)* efter mar 1765 København ?
† efter maj 1795 på vej til Indien med Dronninggaard
63Anna Florentine Weise * mellem 1757 og 1760 Danmark
† 13 jun 1821 København
 
7. generation / Tip-3 oldeforældre
64Børge Jensengmd gaard nr 3 Nedre Torp (mellem bef 1733 og 1737)* 1696 Nedre Torp
† 1737 Nedre Torp
65Lisbeth Nielsdatter  
66Erich Hansengmd gaard nr 1Endrup; Asminderød (mellem 1717 og 1763)* 1693 Endrup
† 1766 Endrup
67Maren Pedersen  
68Jens Madsengmd ½ gaard nr 6 Langstrup (mellem aft 1733 og 1759)* ca. 1702
† 1773 Langstrup
69Birgithe Pedersdatter * 1700 Langstrup; Asminderød; Lynge-Kronborg; Frederiksborg
† 1776 Langstrup; Asminderød; Lynge-Kronborg; Frederiks
70Jørgen Nielsen * 1712 Roland; Asminderød
† 1771 Roland; Asminderød
71Maren Nielsdatter * 1713 Baastrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Fre
† 1785 Roland; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred;
72Jens Nielsenrytterbonde Stenbækgaard nr 6; matr 4 Endrup; Asminderød (me* 1697 Endrup; Asminderød
† 1756 Endrup; Asminderød
73Margrethe Nielsdatter * 1700 Roland; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
† jul 1775 Stenbækgaard nr 6; matr 4 ; Endrup
74Niels Jørgensen (gl)Langstrup* 1700 Langstrup; Asminderød
† dec 1773 Langstrup; Asminderød
75Anne Jørgensdatter * 1702 Asminderød
† 1776 Lindegaard; Asminderød
76Ole Jensengmd gaard nr 3 Veksebo* 1724 Langstrup
† 1752 Veksebo
77Johanne Hansdatter * 1722 Endrup
† 1776 Veksebo
78Lars MickelsenVeksebo 
79Maren Sørensdatter  
84Jens Nielsen
  (= Ane nr: 72)
rytterbonde Stenbækgaard nr 6; matr 4 Endrup; Asminderød (me* 1697 Endrup; Asminderød
† 1756 Endrup; Asminderød
85Margrethe Nielsdatter
  (= Ane nr: 73)
 * 1700 Roland; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
† jul 1775 Stenbækgaard nr 6; matr 4 ; Endrup
86Niels Jørgensen (gl)
  (= Ane nr: 74)
Langstrup* 1700 Langstrup; Asminderød
† dec 1773 Langstrup; Asminderød
87Anne Jørgensdatter
  (= Ane nr: 75)
 * 1702 Asminderød
† 1776 Lindegaard; Asminderød
88Cisse Villadsdatter  
89Ole SvendsenGurre; Tikøb 
90Jens Jensen  
92Niels NielsenSortemosegaard Dageløkke* 1707 Vivergaard ; Roland
† 1766 Sortemosegaard; Dageløkke
93Ellen Jørgensdatter * 13 okt 1709 Asminderød
† 1791 Sortemosegaard ; Dageløkke
94Rasmus Andersengmd Øverste Torp; nr 4 Asminderød (mellem 1756 og aft 1771)* ca. 1732 Øverste Torp
† 1787 Øverste Torp
95Cidse Pedersdatter * 1734 Langstrup
† 1784 Øverste Torp
96Hans  
98Niels Madtzsengmd Spjellerup under Holsteinsborg gods (mellem 13 feb 1756* 1716 Spiellerup; Marvede; Øster Flakkebjerg; Sorø
99Anne Olsdatter Fyhn * 1720 Tornemark
† 26 nov 1799 Spiellerup; Marvede; Øster Flakkebjerg; S
104Hans Mortensengmd Trunderup (1699) 
105Maren Larsdatter † 1739 Trunderup
108Anders HansenSlæbæk; Kirkeby sogn* 1704 Slæbæk
† mar 1764 Slæbæk ; Kirkeby sogn
109Anna Jespersdatter * 1719 Rårud
† sep 1764 Slæbæk
110Lars Henrichsen Bruunfæstegmd Øster Skerninge* ca. 1716
† 1797 Øster Skerninge
111Dorthe Madsdatter * ca. 1722
† 1767 Øster Skerninge
112Christen Tonboepostmester Viborg (mellem 7 jul 1741 og 30 may 1781)* ca. 1705
† 30 maj 1781 Viborg
113Chatrine Sophie Mogensdatter Bøstrup * 1718 Viborg
† 6 mar 1795 Viborg
114Matthias Clausen Bruunprokurator Viborg (29 okt 1735)* 1702 Daugbjerg
† okt 1770 København
115Marie Anne Hvass * 1721 Ulstrup?
† 20 okt 1778 Viborg
116Anders Kieldsengmd Øe; Viskum sogn; Sønderlyng herred; Viborg amt* ca. 1674 Over Viskum by; Sønderlyng herred; Viborg amt
† dec 1756 Øe; Viskum sogn; Sønderlyng herred; Viborg a
117Edel Jensdatter * 3 mar 1712 Øe Viskum sogn; Sønderlyng herred; Viborg amt
† 1780 Øe;
118Anders Sørensen Paikierfæstegmd Ørum under Sødahl; Nørlyng; Viborg (25 nov 1748)* 1723 Ørum; Sønderlyng herred; Viborg amt
† 1797 Ørum; Sønderlyng herred; Viborg amt
119Kirsten Pedersdatter * ca. 1733 Ørum; Sønderlyng herred; Viborg amt
† dec 1758 Ørum; Sønderlyng herred; Viborg amt
120Rasmus Jensenbager Store Færgestræde Øster kvarter 33; København (mellem* 1716 Store Færgestræde København
† 26 okt 1750 København
121Anne Sophie Falchenberg * 25 nov 1720 bagergaarden; Købmagergade; København
† 11 apr 1788 København
122Johan Mortensen Wæveri bagerlære hos bager Rasmus Olsen Addit i Næstved (mellem 1* 1727 Sneslev
† 9 okt 1789 Nørregade 238 ; Klædebo kvarter (nu 16); K
123Anne Nielsdatter Moth * 20 apr 1734
† 2 jan 1805 Nørregade 238 København
124Christian Galschiøttunderkøbmand ved Islandsk handel København (mellem 1767 og 1* 1732 Hummergade; København
† 2 apr 1809 København
125Philipine Leksdatter * mellem abt 1725 og 1731 Randers
† 15 apr 1813 Abel Cathrines stiftelse i Dronningens Tv
126Weise  
127fru Weise begr. ca. r 1800
 
8. generation / Tip-4 oldeforældre
128Jens AndersenNedre Torp (mellem abt 1703 og 1721)* 1670 Nedre Torp
† 1721 Nedre Torp
129Gundel Børgesdatter * 1665 Nybo
† 1740 Nedre Torp
132Hans Nielsen Fynbogmd gaard nr 5 Ebbekøbgaard; Endrup (mellem 1671 og 1726)* 1644 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
133Maren Sørensdatter  
138Peder AndersenLangstrup 
139Birgitte Rasmusdatter * 1659 Endrup
140Niels Thomassengmd gård nr 2 Vivergaard i Roland; Asminderød (mellem bef 17* ca. 1671 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herre
141Bodild Olufsdatter * 1677 Dageløkke; Asminderød Sogn; Lynge-Frederiksborg Herre
† 1750 Vivergaard; Roland; Asminderød Sogn; Lynge-Kronb
142Niels Bjørnsen * 1669 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; F
† 1747 Baastrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred
143Inger Hansdatter * 1675 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
† 1753 Båstrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred;
144Niels Jørgensengmd nr 6; Stenbæksgaard; Endrup; Asminderød (mellem 1689 og* ca. 1664 Endrup
† 1721 Endrup; Asminderød
145Maren Hansdatter * 1672 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
† 1718 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred;
146Niels Thomassen
  (= Ane nr: 140)
gmd gård nr 2 Vivergaard i Roland; Asminderød (mellem bef 17* ca. 1671 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herre
147Bodild Olufsdatter
  (= Ane nr: 141)
 * 1677 Dageløkke; Asminderød Sogn; Lynge-Frederiksborg Herre
† 1750 Vivergaard; Roland; Asminderød Sogn; Lynge-Kronb
148Jørgen Pedersen  
149Lucie Nielsdatter  
150Jørgen Christensen * 1667 Sørup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Freder
† 1741 Lindegaard; Asminderød
151Citze Bjørnsdatter * 1672 sminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Fr
† 1748 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
152Jens HansenVeksebo† 1746
153Karen Jørgensdatter  
154Hans Mauridtzengmd gaard nr 7 Endrup (1753)* 1687 Endrup; Asminderød
† 1759 Endrup
155Anne Nielsdatter * 1697 Båstrup
† 1754 Endrup
168Niels Jørgensen
  (= Ane nr: 144)
gmd nr 6; Stenbæksgaard; Endrup; Asminderød (mellem 1689 og* ca. 1664 Endrup
† 1721 Endrup; Asminderød
169Maren Hansdatter
  (= Ane nr: 145)
 * 1672 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
† 1718 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred;
170Niels Thomassen
  (= Ane nr: 146)
gmd gård nr 2 Vivergaard i Roland; Asminderød (mellem bef 17* ca. 1671 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herre
171Bodild Olufsdatter
  (= Ane nr: 147)
 * 1677 Dageløkke; Asminderød Sogn; Lynge-Frederiksborg Herre
† 1750 Vivergaard; Roland; Asminderød Sogn; Lynge-Kronb
172Jørgen Pedersen
  (= Ane nr: 148)
  
173Lucie Nielsdatter
  (= Ane nr: 149)
  
174Jørgen Christensen
  (= Ane nr: 150)
 * 1667 Sørup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Freder
† 1741 Lindegaard; Asminderød
175Citze Bjørnsdatter
  (= Ane nr: 151)
 * 1672 sminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Fr
† 1748 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
184Niels Thomassen
  (= Ane nr: 170)
gmd gård nr 2 Vivergaard i Roland; Asminderød (mellem bef 17* ca. 1671 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herre
185Bodild Olufsdatter
  (= Ane nr: 171)
 * 1677 Dageløkke; Asminderød Sogn; Lynge-Frederiksborg Herre
† 1750 Vivergaard; Roland; Asminderød Sogn; Lynge-Kronb
186Jørgen Christensen
  (= Ane nr: 174)
 * 1667 Sørup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Freder
† 1741 Lindegaard; Asminderød
187Citze Bjørnsdatter
  (= Ane nr: 175)
 * 1672 sminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Fr
† 1748 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
190Peder Michelsen  
191Kirsten Asmundsen  
196Madtz Knudsen * 1695 Spjellerup; Marvede; Øster Flakkebjerg; Sorø
† 1764 Spjellerup; Marvede; Øster Flakkebjerg; Sorø
197Sidse Nielsdatter * 1694 Spjellerup; Marvede; Øster Flakkebjerg; Sorø
† 1728 Spjellerup
198Ole Hansen Fyhnfæstegmd Tornemark* ca. 1691 Tornemark
† 1749 Tornemark
199Bodil Andersdatter * 1694 - † 1760 Tornemark
216Hans RasmussenSlæbæk; Kirkeby sogn Svendborg amt* ca. 1655
† 8 maj 1729 Slæbæk
217Johanne Rasmusdatter * ca. 1670 - † 1736 Slæbæk
218Jesper Hansenfæstegmd Rårud* ca. 1676 - † 1746 Rårud
219Karen Hansdatter * ca. 1677 - † 1759 Rårud
220Henrich Hansen Bruun?fæstegmd Øster Skerninge (24 jan 1719)† efter 1719
222Mads  
226Mogens Nielsen BøstrupMogensgade Viborg† 8 jun 1728 Viborg
227Anne Marie Nielsdatter Høeg * 1697 Viborg
† 1761 Viborg
228Claus Matthisen Bruunridefoged† før 1733
229Mette Pedersdatter * ca. 1653
† 1733 Daugbjerg
230Mads Vognsen Hvassfuldmægtig hos amtmanden over Kalø amt (1711; 1712)* 1686 Tebbestrup; Haslund sogn; Galten herred; Randers amt
† 17 jul 1770 Durup præstegård
231Ingeborg Marie Jensdatter Tved * ca. 1700 Tved sogn; Mols herred; Randers amt
† mellem 1740 og 1743 Nørlund?; Ravnkilde sogn; Ålborg
234Jens Thomasen Løvschal * ca. 1679
† 1 dec 1737 Øe; Viskum; sogn; Sønderlyng herred; Vibor
235Maren Jensdatter † efter 1737 Øe; Viskum sogn; Sønderlyng herred; Viborg
236Søfren Lauridsen Paikierfæstegmd Ørum; Sønderlyng herred; Viborg amt (25 nov 1748)* ca. 1678
† jul 1756 Ørum; Sønderlyng herred; Viborg amt
237Kirsten Andersdatter * ca. 1689
† jul 1756 Ørum; Sønderlyng herred; Viborg amt
240Jens Rasmussenbagerlærling hos Søren Rasmussen Borregade; København (melle* ca. 1680 Randers
† 1735 København
241Elisabeth Carstensdatter † 8 aug 1756 Studiestræde; København
242Peder Aagesen Falchenbergbager Knaboestræde Snarens kvarter matr 76 (mellem 11 jun 17† ca. 1724 København
243Maren Pedersdatter * ca. 1686 København?
† 5 nov 1767 København
244Morten Mortensen Wæverhusmand Sneslev; Førslev sogn; Øster Flakkebjerg herred; Sor* ca. 1690 - † 1770 Sneslev
245Kirsten (Thomas) ?datter † 1763 Sneslev; Førslev
248Jens Christiansen Galschiøtfuldmægtig hos Raadstueskriver Anthoni Raff (1724)* 1691 Købmagergade; København
† 1733 Hummergade no 316; København
249Walborg Raff * 1695 Kolding; Vejle
† 1764 København
 
9. generation / Tip-5 oldeforældre
256Anders Ibsen  
258Børge Nielsengmd gaard nr 3 Nybobegr. Asminderød k
259Anne Alfsdatter * ca. 1632 Nybo; Asminderød; Lynge-Kronborg; Frederiksborg
† 1669 Nybo
278Rasmus Andersen  
280Thomas Nielsengmd og bondefoged gaard nr. 3 Ravnsbjerggaard i Asminderød* 1642 Asminderød
† 1713 Asminderød
281Margrethe Jørgensdatter  
282Ole Nielsenfæstegmd gaard nr 5 Sandgaarden; Dageløkke; Asminderød sogn* ca. 1629 Dageløkke; Asminderød Sogn; Lynge-Frederiksborg H
283Kirsten Jensdatter  
284Bjørn Bendtsen * 1625 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; F
† 1717 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
285Ellen Nielsdatter * 1633
† 1707 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
286Hans Nielsen Fynbo
  (= Ane nr: 132)
gmd gaard nr 5 Ebbekøbgaard; Endrup (mellem 1671 og 1726)* 1644 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
287Boel Larsdatter † 1685 Endrup
288Jørgen Mauridtzengmd nr 6; Stenbæksgaard; Endrup; Asminderød (mellem bef 1688* ca. 1611 Endrup; Asminderød
† 1689 Endrup; Asminderød
289Anne Hansdatter * ca. 1614
† 1690 Endrup; Asminderød; Lynge-Kronborg herred; Frede
290Hans Nielsen Fynbo
  (= Ane nr: 286)
gmd gaard nr 5 Ebbekøbgaard; Endrup (mellem 1671 og 1726)* 1644 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
291Boel Larsdatter
  (= Ane nr: 287)
 † 1685 Endrup
292Thomas Nielsen
  (= Ane nr: 280)
gmd og bondefoged gaard nr. 3 Ravnsbjerggaard i Asminderød* 1642 Asminderød
† 1713 Asminderød
293Margrethe Jørgensdatter
  (= Ane nr: 281)
  
294Ole Nielsen
  (= Ane nr: 282)
fæstegmd gaard nr 5 Sandgaarden; Dageløkke; Asminderød sogn* ca. 1629 Dageløkke; Asminderød Sogn; Lynge-Frederiksborg H
295Kirsten Jensdatter
  (= Ane nr: 283)
  
302Bjørn Bendtsen
  (= Ane nr: 284)
 * 1625 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; F
† 1717 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
303Ellen Nielsdatter
  (= Ane nr: 285)
 * 1633
† 1707 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
308Mauridtz JørgensenEndrup; Asminderød* 1654 Endrup; Asminderød
† 1727 Endrup
309Inger Hansdatter * mk 1652 Endrup
† 1724 Endrup; Asminderød
310Niels Bjørnsen
  (= Ane nr: 142)
 * 1669 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; F
† 1747 Baastrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred
311Inger Hansdatter
  (= Ane nr: 143)
 * 1675 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
† 1753 Båstrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred;
336Jørgen Mauridtzen
  (= Ane nr: 288)
gmd nr 6; Stenbæksgaard; Endrup; Asminderød (mellem bef 1688* ca. 1611 Endrup; Asminderød
† 1689 Endrup; Asminderød
337Anne Hansdatter
  (= Ane nr: 289)
 * ca. 1614
† 1690 Endrup; Asminderød; Lynge-Kronborg herred; Frede
338Hans Nielsen Fynbo
  (= Ane nr: 290)
gmd gaard nr 5 Ebbekøbgaard; Endrup (mellem 1671 og 1726)* 1644 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
339Boel Larsdatter
  (= Ane nr: 291)
 † 1685 Endrup
340Thomas Nielsen
  (= Ane nr: 292)
gmd og bondefoged gaard nr. 3 Ravnsbjerggaard i Asminderød* 1642 Asminderød
† 1713 Asminderød
341Margrethe Jørgensdatter
  (= Ane nr: 293)
  
342Ole Nielsen
  (= Ane nr: 294)
fæstegmd gaard nr 5 Sandgaarden; Dageløkke; Asminderød sogn* ca. 1629 Dageløkke; Asminderød Sogn; Lynge-Frederiksborg H
343Kirsten Jensdatter
  (= Ane nr: 295)
  
350Bjørn Bendtsen
  (= Ane nr: 302)
 * 1625 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; F
† 1717 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
351Ellen Nielsdatter
  (= Ane nr: 303)
 * 1633
† 1707 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
368Thomas Nielsen
  (= Ane nr: 340)
gmd og bondefoged gaard nr. 3 Ravnsbjerggaard i Asminderød* 1642 Asminderød
† 1713 Asminderød
369Margrethe Jørgensdatter
  (= Ane nr: 341)
  
370Ole Nielsen
  (= Ane nr: 342)
fæstegmd gaard nr 5 Sandgaarden; Dageløkke; Asminderød sogn* ca. 1629 Dageløkke; Asminderød Sogn; Lynge-Frederiksborg H
371Kirsten Jensdatter
  (= Ane nr: 343)
  
374Bjørn Bendtsen
  (= Ane nr: 350)
 * 1625 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; F
† 1717 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
375Ellen Nielsdatter
  (= Ane nr: 351)
 * 1633
† 1707 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
392Knud Pedersen * 1670 Kvislemark; Øster Flakkebjerg; Sorø
† 1753
393Kirsten Madsdatter * ca. 1673 Kvislemark; Øster Flakkebjerg; Sorø
† ca. 1740
396Hans Fyhngaardfæster Tornemark; Fyrendal; Furiendal; Holsteinborg (17* 1664 Tornemark; Fyrendal
† 1724 Tornemark
397Gertrud * 1656 - † 1732 Tornemark
454Niels Pedersen Høegkøbmand og hospitalsforstander Viborg (6 maj 1693)* ca. 1652
† jan 1700 Viborg
455Cathrine Sivertsdatter Harch * ca. 1662 Viborg
† jun 1714 Viborg
460Wogn Thomassen * 1643 Haslum
† 1724 Tebbestrup; Haslund sogn; Galten herred; Randers
461Anna Elisabeth Erichsdatter Klog * 1666 Østrup; Randers
† 1738 Tebbestrup; Haslund sogn; Galten herred; Randers
462Jens Hansen Tveddegn Tved sogn; Randers amt (mellem 1683 og 1739)† 6 apr 1739 Tved; Mols
463Maren Pedersdatter  
468Thomas Jensen  
469Maren Pedersdatter  
470Jens Kiergaard  
472Laust Paikier † efter 1716
474Anders Hansen StubberupKvorning; Sønderlyng; Viborg* ca. 1650
† 10 maj 1705 Kvorning; Sønderlyng; Viborg
475Karen ChristensdatterKvorning (1720)† 1722
480Rasmus  
488Morten  
490Jens ?  
496Christian Jensen Galschiøtkurator ved stervboer* ca. 1655 København
† 1725 København
497Karen Nielsdatter Quist * før 1667 Melby; Frederiksborg amt
498Mathias Antonsen Raffrådmand Kolding; Brusk herred; Vejle amt (mellem 1696 og 172* 17 jan 1656 Vonsild; Nørre Tyrstrup; Vejle
† jul 1721 Kolding
499Margrethe Jensdatter Kofoed * 1654 Store Almegård; Knudsker; Bormholm
† 1737 Kolding
 
10. generation / Tip-6 oldeforældre
518Alfgmd Asminderødbegr. Asminderød k
560Niels  
564Niels Rasmussenfæstegmd og sognefoged gaard nr 4 Sandgaarden; Dageløkke. As* ca. 1600
† mar 1672 Dageløkke
565Bodild Olufsdatter † efter 1672
576Mauridtz OlsenKarlebo† 1652 Karlebo
577Karen Mortensdatter † efter 1656
578Hans SaxesenKajerød; Birkerød sogn (7 jul 1663)† 1668 Kajerød; Birkerød sogn ; Lynge-Kronborg herred;
579Karen Nielsdatter † 1656 Kajerød; Birkerød
584Niels
  (= Ane nr: 560)
  
588Niels Rasmussen
  (= Ane nr: 564)
fæstegmd og sognefoged gaard nr 4 Sandgaarden; Dageløkke. As* ca. 1600
† mar 1672 Dageløkke
589Bodild Olufsdatter
  (= Ane nr: 565)
 † efter 1672
616Jørgen Mauridtzen
  (= Ane nr: 336)
gmd nr 6; Stenbæksgaard; Endrup; Asminderød (mellem bef 1688* ca. 1611 Endrup; Asminderød
† 1689 Endrup; Asminderød
617Anne Hansdatter
  (= Ane nr: 337)
 * ca. 1614
† 1690 Endrup; Asminderød; Lynge-Kronborg herred; Frede
618Hans Andersen Brydegmd Endrup* ca. 1611
† 1694 Endrup; Asminderød
619Birgitte Frandsdatter * ca. 1619
begr. 5 maj 1699 Asminderød k
620Bjørn Bendtsen
  (= Ane nr: 374)
 * 1625 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; F
† 1717 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
621Ellen Nielsdatter
  (= Ane nr: 375)
 * 1633
† 1707 Asminderød; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herr
622Hans Nielsen Fynbo
  (= Ane nr: 338)
gmd gaard nr 5 Ebbekøbgaard; Endrup (mellem 1671 og 1726)* 1644 Endrup; Asminderød Sogn; Lynge-Kronborg Herred; Frede
623Boel Larsdatter
  (= Ane nr: 339)
 † 1685 Endrup
672Mauridtz Olsen
  (= Ane nr: 576)
Karlebo† 1652 Karlebo
673Karen Mortensdatter
  (= Ane nr: 577)
 † efter 1656
674Hans Saxesen
  (= Ane nr: 578)
Kajerød; Birkerød sogn (7 jul 1663)† 1668 Kajerød; Birkerød sogn ; Lynge-Kronborg herred;
675Karen Nielsdatter
  (= Ane nr: 579)
 † 1656 Kajerød; Birkerød
680Niels
  (= Ane nr: 584)
  
684Niels Rasmussen
  (= Ane nr: 588)
fæstegmd og sognefoged gaard nr 4 Sandgaarden; Dageløkke. As* ca. 1600
† mar 1672 Dageløkke
685Bodild Olufsdatter
  (= Ane nr: 589)
 † efter 1672
736Niels
  (= Ane nr: 680)
  
740Niels Rasmussen
  (= Ane nr: 684)
fæstegmd og sognefoged gaard nr 4 Sandgaarden; Dageløkke. As* ca. 1600
† mar 1672 Dageløkke
741Bodild Olufsdatter
  (= Ane nr: 685)
 † efter 1672
792Rasmus Fyhn  
908Peder Pedersen Høegkøbmand Viborg* 21 aug 1608 Louns Præstegaard; Gislum herred; Aalborg amt
† 1680 Viborg
909Anna Nielsdatter * 19 feb 1623 Viborg
† 27 sep 1663 Viborg
910Sivert Ottosen Harchbager Viborg* ca. 1634 København
† 22 nov 1670 Viborg
911Maren Pedersdatter † efter er 1692 Viborg
922Erik Jensen Klogherredsfoged i Støvring og Nørhald herred Randers amt† før 1711
994Niels Sørensen Quistpræst i Melby kirke; Frederiksborg amt (mellem 1653 og 1667)* 1625 - † 1667 Melby
995Lisbeth Jensdatter Bircherod * mellem 1620 og 1630
† 3 okt 1697 Akershus; Oslo; Norge
996Anton Madsen RaffPræst Vonsild-Dalby; Nørre Tyrstrup herred ; Vejle amt (mell† 25 januar 1659 Kolding; Brusk herred ; Vejle amt
997Valborg Jørgensdatter Skrøder * 28 marts 1636 Sønder Bjert; Nørre Tyrstrup herred; Vejle a
† 15 august 1698 Vonsild; Nørre Tyrstrup herred; Vejle
998Jens Clausen Kofoed * 1613 Bornholm; Danmark
† 1657 Store Ladegård; Klemensker; Bornholm; Danmark
999Kirstine Pedersdatter * 1630 Hads herred
† 1666 Dybvad ; Gosmer sogn
 
11. generation / Tip-7 oldeforældre
1154Morten Christophersen Brønsholm; Karlebo sogn† 1653 Brønsholm; Karlebo sogn
1155Anne Nielsdatter † 1654 Brønsholm; Karlebo sogn
1156Saxe Hansen † 1663 Eskemose; Birkerød sogn
1157Anne Andersdatter † 1674 Karlebo
1232Mauridtz Olsen
  (= Ane nr: 672)
Karlebo† 1652 Karlebo
1233Karen Mortensdatter
  (= Ane nr: 673)
 † efter 1656
1234Hans Saxesen
  (= Ane nr: 674)
Kajerød; Birkerød sogn (7 jul 1663)† 1668 Kajerød; Birkerød sogn ; Lynge-Kronborg herred;
1235Karen Nielsdatter
  (= Ane nr: 675)
 † 1656 Kajerød; Birkerød
1236Anders Hansen  
1346Morten Christophersen
  (= Ane nr: 1154)
Brønsholm; Karlebo sogn† 1653 Brønsholm; Karlebo sogn
1347Anne Nielsdatter
  (= Ane nr: 1155)
 † 1654 Brønsholm; Karlebo sogn
1348Saxe Hansen
  (= Ane nr: 1156)
 † 1663 Eskemose; Birkerød sogn
1349Anne Andersdatter
  (= Ane nr: 1157)
 † 1674 Karlebo
1816Peder Pedersen LessøeSognepræst Louns-Alstrup (fra 1576 til 1624)* ca. 1575 Læssø
† 1624 Louns Præstegaard; Gislum herred; Aalborg amt
1817Karen Høeg  
1820Otto Harch * ca. 1608 København
1821Kirsten * ca. 1612 København
† 1674 København
1844Jens Nielsen Klogpræst i Støvring (mellem 1629 og 1677)† 1677 Støvring
1990Jens Hermansen Bircherodpræst Birkerød (28 apr 1614)* 1588
† 5 jan 1657 Birkerød; Lynge-Kronborg; Frederiksborg; D
1991Maren Jacobsdatter Berg * 1593
† 27 dec 1680 Birkerød præstegaard;
1992Mads AntonsenPræst Vonsild-Dalby; Nørre Tyrstrup herred; Vejle herred (me† 1658 Kolding; Brusk herred; Vejle amt
1994Jørgen Schrøderpræst Sønder Bjert† ca. 1659
1996Claus Hansen Kofoed * ca. 1592 Blykobbegård; Nyker sogn ; Bornholm; Danmark
† 1657 Store Ladegård; Klemensker sogn; Bornholm; Danma
1997Giertrud Pedersdatter Uf * 1569 Simblegård; Klemensker; Bornholm; Danmark
† 1669 Store Ladegård; Klemensker; Bornholm; Danmark
 
12. generation / Tip-8 oldeforældre
2466Morten Christophersen
  (= Ane nr: 1346)
Brønsholm; Karlebo sogn† 1653 Brønsholm; Karlebo sogn
2467Anne Nielsdatter
  (= Ane nr: 1347)
 † 1654 Brønsholm; Karlebo sogn
2468Saxe Hansen
  (= Ane nr: 1348)
 † 1663 Eskemose; Birkerød sogn
2469Anne Andersdatter
  (= Ane nr: 1349)
 † 1674 Karlebo
3980Herman JensenHelsingør* ca. 1560
† 1588 Helsingør
3981nndatter begr. 7 jan 1626 Sct Olai k; Helsingør
3984Anthon MadsenPræst Vonsild ; Nørre Tyrstrup herred; Vejle herred (mellem 
3985Inger Cnudsdatter  
3992Hans Madsen KofoedFrimand ejer af Blykobbegård* ca. 1550 Rønne; Bornholm; Danmark
† 1623 Blykobbegård; Nyker; Bornholm; Danmark
3993nn Clausdatter Kjøller * før 1566 Skovsholm; Klinteby; Ibsker
† efter 1602
 
13. generation / Tip-9 oldeforældre
7968Mathias Jensen WonsilderPræst Vonsild; Nørre Tyrstrup hered; Vejle amt (mellem 1548† 1796 Vonsild; Nørre Tyrstrup; Vejle
7969Sara Andonii  
7984Mads Jensen KofoedBorgmester i Rønne; Bornholm; Danmark* ca. 1513 Lund; Skåne ; Sverige
† 1552 Druknet på Østersøen på rejse til København
7985Gunhild Hansdatter Uf * ca. 1530 Simblegård; Klemensker; Bornholm; Danmark
† efter 1552 Bornholm; Danmark
 
14. generation / Tip-10 oldeforældre
15938Anthon HansenPræst i Seest; Vonsild og Dalby sogne (mellem 1528 og 1548) 
15968Jens Madsen Kofoed * 1481 Lille Haslegård; Hasle
† 1519
15969Johanne Thygesdatter * 1485 Hasle
15970Hans O Uf en UfFrimand* ca. 1510 Simblegård; Klemensker; Bornholm; Danmark
† 1574 Simblegård; Klemensker; Bornholm; Danmark
15971Anne Hansdatter Myre * 1510 Klinteby; Ibsker sogn
† efter 1536 Simblegård; Klemensker sogn
 
15. generation / Tip-11 oldeforældre
31940Oluf Ottesen UfFree-MAN (Frimand)* ca. 1475 Simblegård; Klemensker; Bornholm; Danmark
† efter 1522 Bornholm; Danmark
31941nn Hansdatter Myre  
 
16. generation / Tip-12 oldeforældre
63880Otte Pedersen UfFrimand* før 1440 Nyker; Bornholm Danmark
† efter 1498 Simblegård; Klemensker; Bornholm; Danmark
63881??? Olufsdatter * før 1460 Bornholm; Danmark
† efter er 1480 Bornholm; Danmark
E-post Hjemmeside Navne index Oversigtsanetavle Anetavle Efterslægtstavle

Siderne er lavet den 10-jan-2017 med GEDHTanc Version 2.46.20  © 2014