Jyttes slægt på Fyn.

Anetavle for Tove Margrethe Jørgensen
 
 
Proband
1Tove Margrethe Jørgensenlaborant; husmor* 8 jan 1918 Hjortslev mark; Otterup; Lunde; Odense
† 7 feb 2013 Frydenhøj alle 150; Strandcentret plejehje
 
2. generation / Forældre
2Johannes Jørgensenhusmand; matr. 5e Hjorslev mark Otterup; Lunde; Odense (mell* 12 feb 1889 Gerskov; Skeby; Lunde; Odense; Denmark
† 21 jul 1975 Odense sygehus
3Karen Kirstine Knudsen * 22 aug 1887 Ørritslev skov; Skeby sogn; Lunde; Odense
† 7 aug 1965 Otterup; Lunde; Odense
 
3. generation / Bedsteforældre
4Søren Christian Jørgensenbødker på Klintebjerg eddikefabrik* 20 jul 1861 Villestofte; Paarup; Odense; Odense
† 3 okt 1928 Klintebjerg; Skeby
5Johanne Marie Jørgensen * 2 okt 1866 Gerskov; Skeby sogn
† 19 maj 1891 Gerskov; Skeby
6Niels Christian KnudsenPræsteskovhuset; Ørritslev; matr 18 b Skeby; Lunde; Odense (* 19 jun 1849 Præsteskovhuset; Skeby; Lunde; Odense
7Maren Kirstine Jensen Norberg * 28 okt 1855 Østrup; Lunde; Odense
† 30 jul 1928 Hjorslev mark; Otterup; Lunde; Odense
 
4. generation / Oldeforældre
8Jørgen Hansenhusmand og tømrer matr. 22a; Villestofte; Paarup sogn; Spang* 7 jan 1830 Villestofte; Pårup sogn
† 20 jun 1899 Villestofte; Paarup; Odense; Odense
9Maren Sørensdatter * 21 apr 1823 Lammesøe; Skeby sogn
† 7 apr 1891 Villestofte; Paarup; Odense; Odense
10Jørgen Jørgensenhusmand og fragtmand matr 15d Gerskov by* 16 jul 1833 Gerskov; Skeby sogn
† 2 mar 1893 Gerskov ; Skeby
11Ane Katrine Andersen * 18 sep 1835 Hasmark; Norup sogn
† 5 feb 1882 Gerskov; Skeby
12Knud Nielsenmurer og husmand Præsteskovhuset; Skeby (mellem 15 jun 1857* 22 nov 1819 Præsteskovhuset; Skeby
† 24 dec 1858 Præsteskovhuset; Skeby
13Anne Margrethe Hansdatter * 7 sep 1819 Dræby Fed; Munkebo sogn
† 19 okt 1892 Præsteskovhus Ørritslev skov; Skeby sogn
14Jens Knudsenhusmand invalid; lejer matr 7b . Østrup; Lunde; Odense (mell* 13 jul 1813 Norup; Lunde; Odense
† 20 okt 1872 Østrup; Lunde; Odense
15Ane Marie Heinrichsdatter Kleinhammer * 7 feb 1815 Skovhusene; Østrup; Lunde; Odense
† 24 jul 1874 Østrup; Lunde; Odense
 
5. generation / Tip-oldeforældre
16Hans Jacob Christophersenhusmand og tømrer matr. 22a Villestofte; Paarup sogn (14 nov* 1795 St. Pederstrup; Korup sogn; Odense
† 13 jan 1861 Villestofte; Paarup
17Karen Rasmusdatter * 1786 Villestofte; Paarup sogn; Odense; Odense
† 28 nov 1861 Villestofte; Paarup; Odense; Odense
18Søren Povelsenhusmand og daglejer; matr. 10 Lammesø; Skeby under Ølundgård* 1794 Hasmark; Norup; Lunde; Odense; Danmark
† 11 maj 1863 Lammesø; Skeby
19Dorthe Marie Jensdatter * 23 dec 1802 Fuglesanghuset Næsbyhoved
† 2 mar 1869 Lammesøe; Skeby
20Jørgen Jørgensenboelsmand Gerskov under Østrupgård; Skeby; Lunde; Odense (me* 19 dec 1797 Gerskov; Skeby
† 21 aug 1881 Nørrebro2; Odense hos datter
21Maren Olesdatter * 21 sep 1806 Roerslev; Nørre Næraa sogn
† 30 nov 1882 Nørrebro 2; Odense hos datter
22Anders Hansen Højfisker og husmand i Hasmark* 6 jan 1795 Midskov; Mesinge; Bjerge; Odense
† 30 jan 1876 Romsø; Norup sogn
23Birthe Marie Rasmusdatter * 23 nov 1806 Gersøhuset; Skeby sogn
† 7 jul 1870 Romsø; Norup sogn
24Niels Knudsenindsidder Præsteskovhuset; Skeby hos svigerforældrene (1819)* 19 aug 1791 Østrup
† 11 sep 1867 Præsteskovhuset; Skeby
25Ane Margrethe Mogensdatterfæster Præsteskovhuset matr 18b; Ørritslev; Skeby (mellem 5* 1789 Præsteskovhuset; Skeby
† 21 mar 1880 Skeby
26Hans Bessermannkanalgraver Odense fjord og fisker (1805)* ca. jun 1773 Oering; Itzstedt; Segeberg amt; Holsten
† 20 jan 1858 Dræby Fed; Munkebo; Bjerge; Odense
27Marie Frandsdatter * 1779 Seden
† 3 nov 1862 Dræby Fed
28Knud Jensenindsidder Norup* 1768 Ørritslev
† 30 maj 1832 Norup
29Johanne Andersdattertjener i Gunstrup (1806)* 1787 Norup
† 8 aug 1837 Norup
30Heinrich Klönhammerkusk og husmand på Østrupgård; Østrup sogn (mellem abt 1810* 24 apr 1779 Söby; Sieseby sogn; Eckernförde; Schleswig
† 8 aug 1866 Østrup by
31Karen Friderichsdatter * 14 jul 1785 Uggerslev sogn; Skam; Odense
† 24 mar 1849 Østrup; Lunde; Odense
 
6. generation / Tip-2 oldeforældre
32Christopher Hansenhusmand og tømmermand Pederstrup by; Korup sogn Odense amt (* 1766 Korup
† efter er 1804
33Aplone Jensdatter * ca 1765 Odense ?
† efter er 1804
34Rasmus Madsenbonde og gårdboer matr 13b Villestofte by ; Paarup sogn (mel* ca. 1746
† 1 apr 1818 Villestofte; Paarup; Odense; Odense
35Johanne Sørensdatter * 1748
† 7 maj 1837 Villestofte; Paarup
36Povel Sørensenfæstegmd matr. 16 Hasmark; Norup (mellem 16 nov 1799 og 13 s* 31 jul 1768 Nørre Næraa
† 10 sep 1827 Hasmark; Norup
37Marie Elisabeth Hansdatter * 1770 Hasmark; Norup
† 8 mar 1851 Hasmark; Norup
38Jens Hansen Fuglsanghusmand og kromand i Fuglesanghuset Næsbyhoved Broby* jun 1747 Fjelsted?
† 20 feb 1830 Næsbyhoved Broby
39Mette Larsdatter * 1768 Byllerup; Nørre Aabye; Vends; Odense
† 14 maj 1816 Fuglesangshuset
40Jørgen Hansenboelsmand under Hofmansgave i Gerskov; Skeby; Lunde; Odense* 1760 Vester Lunde
† 4 mar 1830 Gerskov matr 15; Skeby
41Birthe Marie Jørgensdatterfæster af boelsted Gerskov; Skeby sogn (9 sep 1833)* 1765 Flødstrup; Svendborg
† 20 dec 1848 Gerskov matr 15d; Skeby
42Ole Larsensmed Roerslev under Kørup (Roepstorff godsarkiv) (mellem 12* 1766 Rorslev; Nørre Næraa
† 25 mar 1828 Roerslev; Nr Næraa; Skam; Odense
43Elisabeth Knudsdatter * 1769 Hasmark; Norup; Odense
† 5 mar 1815 Roerslev; Nr Næraa
44Hans Adolph Hansen Höymatros (1786)* 1752 Kerteminde; Bjerge; Odense
† 18 apr 1831 Midskov; Mesinge; Bjerge; Odense
45Anne Larsdatter * 1756 Langaa; Svendborg
† 27 dec 1847 Midskov; Mesinge; Bjerge; Odense
46Rasmus HansenLods og Dannebrogsmand Gjersø; Skeby sogn (mellem 1800 og 18* 1783 Seden sogn
† 25 maj 1863 Gjersø; Skeby
47Anne Margrethe Hansdatter * 25 okt 1784 Gerskov; Skeby
† 30 jan 1862 Gjersø; Skeby
48Knud Nielsenhusmand og murer matr 29 a Østrup by; Østrup under Nislevgaa* 1753 Brandsby; Hjadstrup; Lunde; Odense
† 16 maj 1817 Østrup
49Karen Johannesdatter * 1749 Taarup; Lumby. Lunde; Odense
† 11 mar 1822 Østrup
50Mogens Christian Christensenhusmand og væver Præsteskovhuset matr 18b Skeby* 1756 Egense; Norup
† 17 dec 1823 Præsteskovhuset; Skeby
51Maren Rasmusdatter * 1756 Hasmark Norup
† 21 okt 1832 Præsteskovhuset; Skeby
54Frands Mathiasenfæstehusmand og bøssemager i Seden by* ca. 1733 Seden sogn
† jan 1807 Seden
55Karen Nielsdatter * 1740 Seden; Aasum; Odense
† 28 sep 1815 Seden; Aasum; Odense
56Jens Ipsenhusmand Ørritslev; Otterup under Ørritslevgaard* ca. 1712 Ørritslev
† 4 jan 1769 Ørritslev; Otterup
57Kirsten Erichsdatter * 1726 Hjadstrup
† 23 apr 1772 Ørritslev
58Anders Clausenlandsoldat under Ørritslevgaard gods (1754)* 1724 Ølund; Skeby
† apr 1800 Nordrup
59Maren Hansdatter * 1742 - † 1806 Norup
60Gosch Klönhammerhusmand; Juste ved Söby; Sieseby ; Eckernförde* ca. 1729
† 25 jul 1816 Söby; Sieseby; Eckernförde
61Maria Schaat * ca. 1734
† 25 apr 1793 Söby; Sieseby; Eckernförde; Schleswig
62Friderich Hansenhusmand og hjulmand Uggerslev by under Uggerslevgaard (1773)* 1747 Bederslev; Skam; Odense
† 20 sep 1817 Uggerslev
63Johanne Erichsdatter * 1751 Uggerslev; Skam; Odense
† 3 apr 1824 Uggerslev; Skam; Odense
 
7. generation / Tip-3 oldeforældre
64Hans Jacob Christoffersenhusmand med jord Pederstrup by; Korup sogn* ca. 1717
† 27 feb 1803 Pederstrup
65Anna Hansdatter * ca. 1738
† efter er 1801
68Mads  
70Søren Hansenhusmand træskærer; træskomand Paarup (16 jul 1737)* ca. 1704
† 25 jun 1761 Villestofte
71Maren Larsdatter † mellem aft 1762 og bef 1787
72Søren Jørgensenfæstegmd Roerslev; Nørre Næraa under Hofmansgave gods (melle* 1741 Roerslev; Nørre Næraa
† 19 maj 1825 Hasmark; Norup; Lunde; Odense
73Anna Povelsdatter * 1736 - † feb 1791 Hasmark
74Hans Hansengmd Hasmark ( matr. 23a) ; Norup (mellem 16 mar 1764 og 19 d* ca. 1736
† sep 1799 Hasmark
75Anna Catarina Pedersdatter * 1740 Hasmark
† jun 1784 Hasmark; Norup
78Lars Hansen skrædderhusmand og skrædder Nr Aaby* 1722 Baaring; Asperup sogn; Vends; Odense
† 1788 Byllerup
79Margrethe Larsdatter * ca. 1735 Byllerup; Nr Aaby; Vends; Odense
† 8 jun 1826 Rolund; Udby sogn; Vends herred; Odense am
80Hans Madsenskrædder; husmand under Nislevgård i Vester Lunde* 1697
† 8 jun 1776 Vester Lunde
81Anne Marie Christophersdatter * 1720 Vester Lunde; Odense
† efter er 1776
82Jørgen Madsenhusmand Flødstrup† nov 1779 Flødstrup
83Johanne Andersdatter  
84Lars Jensenhusmand og smed Roerslev; Nørre Næraa (mellem 31 dec 1762 og* 1741 Roerslev
† 15 aug 1824 Roerslev; Nørre Næraa
85Maren Olufsdatter * ca. 1733 Melby?
† nov 1793 Roerslev
86Knud Lauritsengmd matr 21 Hasmark (4 nov 1755)* 1724 Hasmark; Norup
† 5 jul 1814 Hasmark; Norup
87Kiersten Pedersdatter * 1730 Hasmark; Norup
† apr 1803 Hasmark; Norup
88Hans Philip Höyapotekersvend; politibetjent i Kerteminde* ca. 1719 Skellerup; Vindinge; Svendborg
† aug 1796 Kerteminde; Bjerge; Odense
89Else Pedersdatter * mellem abt 1722 og 1732 ?
† 26 feb 1789 Kerteminde
90Lauridtz Gussengmd Langaa; Gudme; Svendborg (22 nov 1811)* 1734 Langaa; Gudme; Svendborg
† 23 mar 1823 Langaa; Gudme; Svendborg
91Lisbeth Andersdatter * ca. 1730
† nov 1778 Langaa
92Hans Danielseninderste og matros; styrmand Seden; Aasum; Odense (1787)* 1738 Gerskov
† mellem aft er 9 aug 1791 og bef 1801 Seden?
93Birthe Hansdatter * ca. 1748 - † efter 1803
94Hans Andersengårdmand gaard nr 18 matr 17a; Gerskov by; Skeby; under Ørri* 1740 Ørritslev
† 25 okt 1816 Gerskov; Skeby
95Giertrud Andersdatter * dec 1748 Gerskov; Skeby
† 12 nov 1822 Gerskov; Skeby
96Niels Hansenrøgter Hjadstrup; Lunde; Odense (1750)* 1711 Bladstrup; Hjadstrup; Lunde; Odense
† 1757 Hjadstrup; Lunde; Odense
97Kirsten Knudsdatter * 1726 Emmelev; Hjadstrup
† 5 nov 1798 Hjadstrup
98Johannes PedersenTaarup; Lumby; Lunde; Odense 
100Christen Olufsenbonde og husmand Egense by* ca. 1711
† 12 mar 1794 Præsteskovhuset; Skeby
101Anna Mogensdatter * 1724 Daugstrup; Østrup
† 28 nov 1793 Egense; Norup
102Rasmus Christensengmd matr 5 Hasmark (mellem 1 aug 1703 og 24 dec 1762)* 1674 Norup
† 1761 Hasmark
103Bodil Rasmusdatter * ca. 1720
† jul 1756 Hasmark
108Mathias Hansenhusmand og hjulmand Seden; Østergaard gods (29 nov 1762)* ca. 1702
† jan 1776 Seden
109Maren Frandsdatter * ca. 1704 Dræby
† jan 1779 Seden
110Niels Rasmussen * før 1725
† efter 1783 Seden
112Ib  
114Erich JørgensenEmmelev; Hjadstrup sogn under Harritslevgaard* 1691 Hjadstrup
† dec 1740 Hjadstrup
115Karen Clausdatter * 1687 Hjadstrup ?
† maj 1729 Hjadstrup
116Claus Jespersen † mar 1755 Ølund; Skeby
117fru Jespersen * o 1695 - † jun 1735 Ølund
118Hans Hansenfæstegmd Norup by (7 nov 1766)† 1766
119Kirsten Hansdatter † efter 1780 ? ikke Norup
120Hinrich Klönhammerkohyrde på Maasleben† før 1743 Söby; Sieseby
121Anna Grehn * ca. 1722
† 15 apr 1772 Söby; Sieseby
122Gosch Schaatskovfoged på Maasleben* ca. 1668
† 30 aug 1748 Söby; Sieseby
123Charlotte Grehns * ca. 1710
† 1760 Söby; Sieseby
124Hans Rasmussensoldat og husmand i Bederslev (13 feb 1763)* 1715 Bederslev; Skam; Odense
† 1763 Bederslev; Skam; Odense
125Elisabeth Jensdatter * o. 1719
† okt 1785 Bederslev; Skam; Odense
126Erich Hansenfæstegmd Uggerslev under Gyldensteen (fra 5 feb 1765 til 30* 1718 Uggerslev; Skam; Odense
† 1781 Uggerslev; Skam; Odense
127Maren Hansdatter * ca. 1726 ?
† 1791 Uggerslev
 
8. generation / Tip-4 oldeforældre
130Hans NielsenMunkehusgyde. Korup (1787)* ca. 1707
† efter er 1787
142Lars Ibsenrytterbonde Brylle (28 mar 1708)* o 1673
† maj 1756 Brylle
143Anne Nielsdatter † dec 1726 Brylle
144Jørgen Sørensenfæstegmd matr 3 Roerslev under Hofmansgave gods (mellem 6 ap* 1709 Roerslev; Nr Næraa
† okt 1765 Roerslev; Nr Næraa
145Sidsel Rasmusdatter * ca. 1709 ? ikke Roerslev
† mar 1763 Roerslev; Nørre Næraa
146Povel Pedersenfæstegmd gård nr 10 nu matr 11 i Nørre Næraa under Kørup god* 1692 Nr. Næraa
† 1747 Nr Næraa
147Kirsten Nielsdatter * 1692 Nr. Næraa
† 1759 Næraa
150Peder Pedersengmd paa halv gaard i Hasmark; Norup sogn (27 maj 1722)* 1692 Hasmark; Odense
† efter 1740
151Lisbeth Christensdatter * 1695 Hasmark; Norup sogn; Odense
† efter 1740
156Hans  
157mor * ca. 1698
† dec 1768 Byllerup
160Mads  
162Christopher Nielsenunder præsteembedet i Vester Lunde* 1688-1694 Vester Lunde; Odense
† 12 jan 1736 Vester Lunde
163Kirsten Laursdatter * 1692- 1698 Vester Lunde; Odense
166Anders  
168Jens Lauridsensmed i Roerslev (17 aug 1718)* 1700 Hjadstrup
† 1762 Roerslev
169Karen Rasmusdatter * ca. 1704 Roerslev; Nr Næraa; Skam; Odense
† apr 1749 Roerslev; Nr Næraa; Skam; Odense
170Ole  
171Barbara? † feb 1772 Roerslev
172Laurits Pedersengmd i Hasmark (mellem 9 apr 1719 og 4 nov 1755)* 1675 Hasmark; Odense
† jul 1755 Hasmark
173Karen Michelsdatter * ca. 1695 - † 1731 Hasmark
174Peder Pedersen
  (= Ane nr: 150)
gmd paa halv gaard i Hasmark; Norup sogn (27 maj 1722)* 1692 Hasmark; Odense
† efter 1740
175Lisbeth Christensdatter
  (= Ane nr: 151)
 * 1695 Hasmark; Norup sogn; Odense
† efter 1740
176Hans Adolph Høeghkvartermester* ca. 1682
† mellem aft er 1747 og bef 1759
177Margretha Dorthea Johansdatter Steenbritz * 1685 Klarskov; Marslev sogn; Bjerge herred ; Odense amt
† jan 1769 Rårup mølle; Bjerge; Vejle amt
178Peder  
179Kirsten Nielsdatter  
180Gussen Hansengmd Langaa; Gudme; Svendborg (1757)* 1691 Langaa; Gudme; Svendborg
† jun 1757 Langaa; Gudme; Svendborg
181Mette Hansdatter † aug 1783 Langaa
184Daniel JensenSkipper Munkebo* ca. 1698 Munkebo
† 3 dec 1756 Klintebjerghuset; Skeby
185Marie Rasmusdatter * 1698 Gerskov; Skeby
† feb 1788 Klintebjerg; Skeby k; Lunde; Odense
188Anders Olsenfæstegmd paa gaard nr 6 Ørritslev under Ørritslevgaard; Otte* ca. 1699 Egense
† 15 jun 1783 Ørritslev
189Else Christensdatter * ca. 1693 Ørritslev; Otterup
† feb 1786 Gerskov
190Anders Larsengårdmand gaard nr 18 matr 17a; Gerskov by; Skeby; under Ørri* ca. 1705 Gerskov; Skeby?
† jun 1778 Gerskov
191Chatrina Magrethe Josiasdatter * mellem 1717 og 1719 Klinte
† 18 nov 1801 Gerskov
192Hans Nielsen * 1691 Bladstrup
† 1731 Bladstrup
193Karen Thomasdatter * ca. 1687
† 1763 Bladstrup; Hjadstrup; Lunde; Odense
194Knud Rasmussenfæstegmd Emmelev; Hjadstrup under Harridslevgaard (mellem 4† maj 1740 Emmelev; Hjadstrup
195Karen Madsdatter  
202Mogens GudmandsenDaugstrup† 1758 Daugstrup
203Magrethe Jensdatter † 1752 Østrup; Lunde; Odense
204Christen Madsengmd Hasmark; Norup; Lunde; Odense 
205Maren Jørgensdatter  
218Frands Hansengmd Dræby; Østergaard gods (12 dec 1690 -)† 1735 Dræby Østergaard gods
219Kirsten Hansdatter † efter 1735
228Jørgen Erichsengmd Emmelev; Hjadstrup under Harritslevgaard (23 apr 1719)* 1637 Emmelev; Hjadstrup
† 1725 Emmelev
229Maren Andersdatter * 1662 Hjadstrup?
248Rasmus Andersendragon* o. 1678 Bederslev; Skam; Odense; Skam; Odense
† før 1740 Bederslev; Skam; Odense
249Maria Hansdatter * 1683 Bederslev; Skam; Odense
† jul 1753 Bederslev; Skam; Odense
252Hans Hansenfæstegmd gaard nr 14 Uggerslev ( senere udflyttet til Løkkem* 1676 Uggerslev
† 4 nov 1722 Uggerslev
253Johanne Hansdatter * ca. 1671
† 1758 Uggerslev. Skam; Odense
254Hans Hansenfæstegmd Uggerslev; Skam; Odense under Gyldensten gods (1748* ca. 1691
† mar 1748 Uggerslev; Skam; Odense
255Karen Lauritzdatter * ca. 1688
† 1779 Uggerslev; Skam; Odense
 
9. generation / Tip-5 oldeforældre
288Søfren Pedersenfæstegmd matr 3 Roerslev; Nr Næraa sogn under Hofmansgave (6* ca. 1684 Roerslev; Nr Næraa
† jan 1740 Roerslev; Nr Næraa
289Maren Jørgensdatter * ca. 1684
† nov 1740 Roerslev; Nr Næraa
292Peder JensenNr Næraa under Kørup gods† 1703
294Niels HansenNørre Næraa* ca. 1664
† jun 1724 Nørre Næraa
295Karen Jørgensdatter * ca. 1646
† mar 1738 Nørre Næraa
300Peder Rasmussen * ca. 1657 Norup
† feb 1694 Hasmark; Norup
301Karen Jespersdatter * 1650 Norup
† 11 jan 1725 Norup
302Chresten LauritsenHasmark; Norup; Lunde; Odense* 1647 Hasmark; Norup
303Kirsten Pedersdatter  
336Laurids Jensensmed Hjadstrup under Østrupgaard (mellem 1699 og 1724)* 1672 Hjadstrup
† 1724 Hjadstrup
337Karen Ibsdatter * ca. 1675 Hjadstrup ?
† 1729 Hjadstrup
348Peder Rasmussen
  (= Ane nr: 300)
 * ca. 1657 Norup
† feb 1694 Hasmark; Norup
349Karen Jespersdatter
  (= Ane nr: 301)
 * 1650 Norup
† 11 jan 1725 Norup
350Chresten Lauritsen
  (= Ane nr: 302)
Hasmark; Norup; Lunde; Odense* 1647 Hasmark; Norup
351Kirsten Pedersdatter
  (= Ane nr: 303)
  
354Johan Diderich Steenbritzforvalter på Klarskov; Marslev sogn (1685)* ca. 1640 Ryslinge ; Gudme; Svendborg
† efter 1692 Gamtofte ?
355Clara Marie Mathæusdatter Reutze * ca. 1657 Ryslinge ; Gudme; Svendborg
† 1 okt 1743 Faldengaard; Søllested sogn; Baag herred;
358Niels  
360Hans Pedersenmøller Langaa* ca. 1641
† 1742 Langaa; Gudme; Svendborg
361Anne Mortensdatter † efter 1734
368Jens  
370Rasmus Rasmussen Fremmerlöfgmd gård nr 23 senere matr 2A ; Gerskov; Skeby sogn (mellem* ca. 1659 Fremmelev
† feb 1743 Gerskov
371Karen Rasmusdatter * mellem 1658 og 1673 Skoven; Skeby sogn
† mar 1754 Gerskov
384Niels Hansenrytterbonde Bladstrup; Hjadstrup sogn; Lunde herred; Odense* ca. 1664 Hjadstrup; Lunde; Odense
† 1721 Bladstrup
385Else Jørgensdatter * okt 1669 Skamby; Lunde; Odense
† jan 1703 Bladstrup; Hjadstrup; Lunde; Odense
388Rasmus † før 1719 Emmelev; Hjadstrup
389Kirsten Knudsdatter  
390Mads  
408Matz LauritzenHasmark; Norup; Lunde; Odense* 1599 Hasmark; Norup; Lunde; Odense
† 1683 Norup
409Apolone Andersdatter * 1633 - † 1712 Hasmark
496Anders AndersenBederslev; Skam; Odense† efter 1713 Bederslev; Skam; Odense; Skam; Odense
497Karen Madsdatter * aug 1652
† sep 1703 Bederslev; Skam; Odense
498Hans Jacobsen Jungerytter under oberst Rantzaus Livcompagnie* o 1644
† 1738 Bederslev; Skam; Odense
499Mette Andersdatter * o 1652
† dec 1728 Bederslev; Skam; Odense
504Hans Hansenfæstegmd Uggerslev under Uggerslevgaard senere Gyldensteen (* ca. 1640
† 22 maj 1722 Uggerslev
505Else Andersdatter * ca. 1645
† 1724 Uggerslev
506Hans  
507mor * ca. 1632
† 1724 Uggerslev; Skam; Odense
 
10. generation / Tip-6 oldeforældre
576Peder † efter 1684
577Maren Andersdatter * ca. 1647
† 1737 Roerslev; Nørre Næraa
588Hans  
602Jesper Hansen  
603Maren Knudsen  
604Laurits Christensen  
672Jens Lauridsensmed Hjadstrup* ca. 1635 Hjadstrup
† 1699 Hjadstrup
673Maren Andersdatter * ca. 1645
698Jesper Hansen
  (= Ane nr: 602)
  
699Maren Knudsen
  (= Ane nr: 603)
  
700Laurits Christensen
  (= Ane nr: 604)
  
710Matthæus Davidsen Reutzeresiderende kapellan Herfølge og Sædder (mellem 25 mar 1645* 1614 Stettin; Pommern
† 17 jun 1690 Ryslinge ; Gudme ; Svendborg
711Marren Mogensdatter * 1624 Vester Aaby k; Sallinge; Svendborg
† ca. 1665 Ryslinge; Gudme ; Svendborg
740Rasmus  
742Rasmus ?skovfoged? 
768Hans  
769Maren Sørensdatter * ca. 1635 Hjadstrup; Lunde; Odense
† apr 1705 Bladstrup; Hjadstrup; Lunde; Odense
1008Hans KnudsenUggerslev* ca. 1622 Uggerslev
† 12 jan 1670/1671 Uggerslev
1009Hustru Knudsen * 1626 Uggerslev
† 6 jan 1681 Uggerslev
 
11. generation / Tip-7 oldeforældre
1420David Reutzhofprædikant (1604)* 3 apr 1576 Rostock i Mecklenburg-Vorpommern
† 11 aug 1634 Stettin
1421Martha Maria Bünsow * 5 nov 1577 Rostock; Mecklenburg-Vorpommern; Tyskland
† 8 sep 1618 Rostock; Mecklenburg-Vorpommern; Tyskland
1422Mogens Sørensenherredsfoged i Salling herred; Vester Aaby samt ejer af Peir† feb 1637 Pejrupgaard; Vester Aaby;
1423Maren † aug 1653 Pejrupgaard; Vester Aaby; Svendborg
 
12. generation / Tip-8 oldeforældre
2840Matthæus Reutzpræst Strelitz og Rostock (før 1566)* 1540 Gollnow i Pommern
† efter 1585
2841Anna Alber * 1543 Sprendingen; Tyskland
† 1578 Mecklenburg Strelitz; Tyskland
2844Søren SkriverPejrupgaard (fra bef 1590 til 1593)† ca. 1593
2845Kirsten † o 1613 Pejrup; Vester Aaby sogn; Svendborg
 
13. generation / Tip-9 oldeforældre
5680Jacob Reutzborgmester i Gollnow i Pommern* 1515 Gollnow Pommeren
† efter 1587
5681Katharina Laue * ca. 1520 Collnow i Pommern
5682Erasmus Alberreformator og superintendent i Neubrandenburg i Mecklenburg* før 1501 Sprendlingen; Hesse-Darmstadt
† 5 maj 1553 Neubrandenburg i Mecklenburg-Vorpommern
5683Gertrud Ewald * ca. 1523
 
14. generation / Tip-10 oldeforældre
11364Dietrich Thilmann Alber(us)katolsk præst i Bruchen-brücken ved Friedberg (efter 1528)* 1470 Preussen
† efter 1534 Preussen

Siderne er lavet den 4-nov-2019 med GEDHTanc Version 2.46.24  © 2016